Okul esnafı için adım atılmalı

BirGün ADANA

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, pandemi döneminde destek verilmeyen, okulların kapatılması ve eğitime ara verilmesi nedeniyle büyük sorun yaşayan kitapçı ve kırtasiyeci esnafıyla buluştu. Sorunları dinleyip çözüm önerilerini paylaşan Barut, darboğaza düşen esnafa destek verip çözüm üretmesi için iktidarı artık adım atmaya çağırdı.

CHP’li Barut,”Herkes biliyor ki salgınla mücadele kapsamında alınan bazı kararlar esnafımızı çok mağdur etti. Kahvehanecilerden kantincilere, servisçilerden kitap ve kırtasiyecilere bir çok alanda iş yapan esnafımız, evine ekmek götüremez duruma düştü. Esnafın içine düştüğü bu yangını seyreden iktidar, göstermelik adımlar atsa da soruna kalıcı ve etkin çözüm üretmedi. Ama esnafımız ve halkımız kendine sırt çevirip yüzüstü bırakan bu siyasal iktidara önüne sandık konulduğunda mutlaka gereken yanıtı verecektir” diye konuştu.


‘AÇLIKLA TERBİYE EDİLMEK İSTENİYOR’

Salgın sürecinde taksicilerden berberlere tüm esnafın mağdur olduğunu, eğitim camiasıyla ilgili olarak da kitap ve kırtasiyeci esnafın büyük güçlüklerle karşılaştığını ifade eden Ayhan Barut, şunları kaydetti:

“Okulların kapatılması, eğitime ara verilmesi ve salgınla mücadele kapsamında alınan önlemler çerçevesinde yürürlüğe sokulan uygulamalar, esnafı siftahsız dükkan kapatma noktasına taşımıştır. Hal böyleyken esnafın kira, vergi, stopaj, elektrik, su, kredi borçlarını nasıl ödeyeceği konusunda kapsayıcı adım atılmamıştır. Esnafımız adeta kaderine terk edilmiş, yüz üstü bırakılarak ölüme terk edilmiştir. Esnafı açlık ve borçla terbiye etmenin ne anlamı var? Bundan haz mı duyuyorsunuz? Esnaf bu ülkenin ve ekonomimizin bel kemiğidir. Bu insanlarımız onca insanı istihdam ederek iş ve aş sağlamış, ekonominin çarkının dönmesine vesile olmuşlardır. Biz her zaman olduğu gibi yine esnafımızın yanında olmayı sürdüreceğiz. Dertleriyle dertlenip çözüm üretmek için gayretimizi sürdüreceğiz. Artık iktidarı elini taşın altına sokmaya çağırıyoruz. Mağdur edilen, darboğaza düşen esnafımıza iktidar destek vermeli, sorunlarına çözüm üretmelidir” ifadelerini kullandı.
■ BirGün/Adana