birgün

3° AÇIK

EĞİTİM 13.02.2021 08:39

Okul sağlığı yeniden yapılandırılmalı

Okul sağlığı yeniden yapılandırılmalı

Berkay SAĞOL

Covid-19 salgını nedeniyle aralıklarla açılan okullar, geçen yıl mart ayından beri kapalı. Eğitim Sen Muğla Şubesi, Muğla Tabip Odası ve Öğrenci Veli Derneği (Veli-der) Muğla Şubesi, salgında eğitimin durumuyla ilgili bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda, salgında öğrencilerin sadece akademik değil, fiziksel, ruhsal ve sosyal yönden de etkilendiği vurgulandı.

Uzaktan eğitim sürecinde eşitsizliklerin daha da derinleştiği ve mağduriyetlerin daha fazla arttığı belirtilen raporda, "Yeni yaşam koşullarına uyum sağlamaya çalışan çocuklarda birçok davranış değişikliği gözlenmesi kaçınılmazdır. İçe kapanma, takıntılar, bakım verenden ayrılma güçlükleri, korkular, yalnız yatamama gibi çocukluk dönemine özgü davranış sorunları daha yaygın ve yoğun olarak gözlenebilir" denildi.

Birden fazla çocuğu olan velilerin çocuklarının eğitimlerini takipte ve uygulamada zorlandığı vurgulanan raporda, "Öğretmenler pandemi sürecini bir yandan kendi özel hayatlarını etkin sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek bir yandan da mesleklerini gerektiği şekilde yapmanın telaşı ve kaygısı ile geçirmektedir. Bu dönemde öğretmenlerin iş yükü artmış ve çalışma koşulları ağırlaşmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Raporda ayrıca öneriler şöyle sıralandı:

"Pandemi döneminin oluşturduğu gereksinimler göz önüne alınarak birinci basamak sağlık hizmetleri düzeyinde okul sağlığı hizmetleri yeniden yapılandırılmalı ve etkinleştirilmelidir. Okullarda psikososyal hizmetlerle ilgili ihtiyaçlara yönelik bir yapılanma ve örgütlenme modeli oluşturulmalıdır. Tüm eğitim emekçileri öncelikli olarak aşılanmalıdır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol