birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Ölen her çocukta Ceylan’ı görüyorum

GÜNCEL 28.09.2022 06:30
Ölen her çocukta Ceylan’ı görüyorum Fotoğraf: MA
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Karakoldan atılan havan mermisiyle katledilen Ceylan Önkol hayatını kaybedeli 13 yıl oldu. Ceylan Önkol henüz 12 yaşındayken 28 Eylül 2009’da Diyarbakır’ın Lice ilçesinde hayvan otlattığı sırada, çevredeki bir karakoldan atılan havan mermisiyle katledildi. Cenazesi, 6 saat boyunca öldürüldüğü yerde kaldı. Saatler sonra kızına ulaşan annesi Saliha Önkol, kızının cenazesinin parçalarını eteğine topladı. Ceylan’ın ölümüne dair başlatılan hukuki süreç, başından bu yana ihlaller ve cezasızlık politikasıyla doluydu. Savcı olay yerine tam üç gün sonra gitti. Soruşturma başlatılsa da getirilen “gizlilik kararı” nedeniyle Önkol ailesi ve avukatlarına bilgi verilmedi. Gizlilik kararının kaldırılması için yapılan talepler reddedildi. Önkol ailesi, patlamada sorumluluğu ve ihmali olduğu nedeniyle İçişleri Bakanlığı aleyhine 100 bin TL maddi, 150 bin TL manevi tazminat talebiyle Diyarbakır 2'nci İdare Mahkemesi'nde dava açtı. 8 Mart 2021’de aileye toplamda 283 bin TL ile maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

MA’ya konuşan Anne Saliha Önkol, sürekli kızını hayal ettiğini belirterek, şöyle devam etti: “Şuan yaşasaydı 27 yaşında olacaktı. O’nun yaşıtında kızlar vardı, baktığımda aklıma Ceylan geliyor. En küçük çocuğum Ceylan’dı. Çok akıllı bir çocuktu, savcı ya da avukat olmak istediğini söylüyordu. Ceylan’ın yaşıtları evlendi, çocukları oldu. Onlara baktığımda sanki Ceylan’ı görüyorum.” “Ölen her çocuk Ceylan’dır” diyen Önkol, Kürt kentlerinde devlet tarafından katledilen tüm Kürt çocuklarını anarak, “Ceylan benim için neyse onlar da aynıdır. Ben hiçbir şekilde ölümün olmasını istemiyorum. Ölen her çocukta Ceylan’ı hatırlıyorum. Bu savaş ve ölümlerin son bulmasını istiyorum” dedi.

Ölene dek kızının faillerine karşı mücadelesini sürdüreceğinin altını çizen Önkol, “Kızımın ölümünü nasıl unuturum, asla unutmam. Kızımın nasıl öldüğünü her zaman soracağım. Her gün O’nu düşünüyorum. Benim içimde derttir bu. Ölümü açıklanana kadar soracağım. Kızımı nasıl öldürdüler, kim öldürdü, benim için sadece bu önemli. Bunun açıklanmasını istiyorum. Ölene kadar kızımın mücadelesini sürdüreceğim” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol