birgün

0° HAFİF KAR DUŞU

Ölüm orucundaki Balaç’ın dosyası incelemede

GÜNCEL 11.03.2022 10:30
Ölüm orucundaki Balaç’ın dosyası incelemede
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Ankara’da Sincan Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve görevinden istifa eden öğretmen Sibel Balaç, adil yargılama talebiyle başlattığı ölüm orucunun 83’üncü gününde. Adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ve cezaevinde hak ihlallerine uğradığını belirterek ölüm orucu eylemi yapan Balaç’ın Yargıtay’daki dosyasının geçen hafta incelemeye alındığı öğrenildi.


Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde “İşimi geri istiyorum” eylemlerine katıldığı için 2018’de gözaltına alınan Sibel Balaç, 18 Aralık’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Cezanın istinaf mahkemesinde onanmasının artından dosya Yargıtay’a taşındı. Balaç’ın avukatı Ceren Yılmaz, uzun süredir Yargıtay’da bekleyen dosyanın incelemeye alındığını söyledi. Av. Yılmaz, şöyle konuştu: “Soruşturmada üstünden çıktığı iddia edilen SD kart yargılamanın esas delili haline getirildi. Müvekkilimizin talepleri, başta kendi dosyası olmak üzere aslı olmayan dijital delillerle sürdürülen yargılamaların son bulması, gizli tanık ve itirafçı tanık ifadelerine dayanılarak sürdürülen yargılamaların son bulması, hapishanede keyfi verilen disiplin cezalarının kaldırılması.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol