birgün

16° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 27.04.2021 13:48

Ölümlü kaza sonrası Tesla'dan yeni açıklama: Sürücü koltuğu boş değildi

ABD'nin Teksas eyaletinde Tesla'nın 'sürücüsüz seyir' özelliği olan Model S marka aracının yaptığı 2 kişinin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin yeni açıklama yapıldı.

Ölümlü kaza sonrası Tesla'dan yeni açıklama: Sürücü koltuğu boş değildi

Tesla'nın üst düzey yöneticileri tarafından yapılan açıklamada, Teksas'ta 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazada Tesla Model S aracın seyri sırasında sürücü koltuğunda birinin oturmuş olabileceği belirtildi.

Sputnik'in haberine göre; Tesla'dan yapılan açıklama, kazanın hemen sonrasında yerel kolluk kuvvetleri tarafından yapılan açıklamalarla çelişiyor ve bu durumun, kazayı inceleyen ekibin işini zorlaştıracağı belirtiliyor.

Tesla’nın araç mühendisliği departmanı başkan yardımcısı Lars Moravy, şirket temsilcilerinin kazayı yerel kolluk kuvvetleri, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) müfettişleriyle birlikte denetlediğini söyledi. Moravy, şirketin direksiyonun 'deforme olduğunu' belirleyebildiğini ve kaza anında sürücü koltuğunda birinin olduğu sonucuna vardıklarını söyledi.

Firmanın CEO'su Elon Musk tarafından daha önce yapılan açıklamada, otopilotun devrede olmadığı belirtilmişti.

19 Nisan'da Teksas'ta yaşanan kazada Tesla Model S marka araç yüksek hızla seyrederken virajı alamayıp ağaca çarpmış ve sonrasında alev almıştı. Araç içinde hayatını kaybeden iki kişinin de sürücü koltuğunda olmadığı, birinin ön, birinin arka koltukta olduğu açıklanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol