birgün

23° AÇIK

Ölümlü scooter kazası davasında tahliye kararı

Park halindeki aracının kapısını kontrolsüz şekilde açarak, scooter kullanan kadının yola savrulup otobüsün altında kalmasına neden olduğu gerekçesiyle tutuklu yargılanan sanığın tahliyesine karar verildi. Yaşamını yitiren kadının yakınları, tahliye kararına tepki gösterdi. Savcının mütalaasında, sanığın "taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

GÜNCEL 21.01.2022 14:13
Ölümlü scooter kazası davasında tahliye kararı
Abone Ol google-news

İstanbul Ümraniye'de 26 Ekim 2021 tarihinde scooter kullanırken park halindeki aracın kapısının açılması sonucu yola savrulan kadının İETT otobüsünün altında kalarak hayatını kaybettiği kazaya ilişkin tutuklanan araç sürücüsünün 6 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

AA’nın aktardığına göre Anadolu 24. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, sanık R.Ö. tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşmada, hayatını kaybeden İlknur Akkaya'nın aile yakınları ile taraf avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını sundu.

Mütalaada, sanığın olay tarihinde park halindeki aracının kapısını kontrolsüz biçimde açtığı, scooter kullanan İlknur Akkaya'nın aracın kapısına çarparak dengesini kaybettiği ve oradan geçen ikinci bir aracın altına sürüklenerek yaşamını yitirdiği anlatıldı.

Sanık R.Ö.’nün bu eyleminin "taksirle ölüme neden olma" suçunu oluşturduğu aktarılan mütalaada, kazada kusur durumuna ilişkin alınan raporda sanık R.Ö.’nün de kusurlu olduğu yönünde görüş bildirildiği kaydedildi.

Mütalaada, bu kapsamda sanığın "taksirle ölüme neden olma" suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Mütalaaya karşı söz verilen sanık R.Ö., yaşanan olay nedeniyle çok üzgün olduğunu belirterek, "Mahkemeniz huzurunda tekrardan vefat eden kişiye rahmet diliyorum. Ailem, ceza infaz kurumunda olduğumdan dolayı çok mağdur durumda. Ev sahibim ailemi evden çıkarmak istiyor. Tahliyemi istiyorum." diye konuştu.

Sanığın avukatı Özgür Kip de müvekkilinin tahliyesine karar verilmesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık R.Ö.’nün tutuklu kaldığı süre ile öngörülen ceza miktarının alt ve üst sınırını dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

Sanığın yargılama sonuçlanıncaya kadar "yurt dışına çıkış yasağı" şartını içeren adli kontrol tedbiri altına alınmasına karar veren mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

TAHLİYEYE TEPKİ

Duruşmanın ardından adliye önünde gazetecilere açıklama yapan İlknur Akkaya'nın eşi Hüseyin Akkaya, sanığın tahliye edilmesine tepki gösterdi.

Hüseyin Akkaya, “Ben şu anda her gün ölürken, suçlular dışarıda gezip istediği gibi ailesiyle dolaşacak. Ben evime giremiyorum, çalışamıyorum. Ben bugün bir daha öldüm eşimle beraber” dedi.

Sanık hakkında verilen tahliye kararına itiraz edeceklerini söyleyen Akkaya, sonuna kadar davanın peşinde olacaklarını dile getirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol