birgün

28° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 08.08.2020 10:00

‘Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil’

İstanbul'da sürgünde yaşayan İranlı müzisyen Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs nedeniyle hayata veda etti.

‘Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil’

İran’da siyasi yasaklı olması nedeniyle İstanbul’da sürgünde yaşayan Cavit Murtezaoğlu, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Murtezaoğlu, 12 Temmuz’da yoğun bakıma alınmıştı. Bugün 13.00’te Okmeydanı Cemevi’nden uğurlanacak olan müzisyen Kadıköy’deki Merdivenköy Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan sanatçı İran’ın Tebriz şehrinde doğdu. Müzik ve felsefeyle haşır neşir olması baskıları da beraberinde getridi. Bakü’de konservatuvar okumaya karar verdi. Orada birçok çalışmadan ve yaratıcılıktan sonra İran’a dönmek zorunda kaldı. Ve İran’ın sanat ve siyasi ambiyansının daha baskıcı bir hale dönüştüğünü görse de bıkmadan usanmadan çalışmalarıma devam edip ‘Senli Günler’ adlı albüm, ‘101 Nefes’ adlı kitap ve yine ‘Susmam’ adında bir albüm ve video kliplerini yayınladı.

Tebriz’de müzisyenlerin sendika derneğinin kuruculuğunu ve başkanlığını yaptı. Fakat baskılar yüzünden bu derneğin faaliyetleri askıya alındı. Konser taleplerim peş peşe geri çevrildi. Sanatçı, bir röportajında bu süreçte yaşadıklarını “Sanatıma değil sürgünüme destek verdiler” diye ifade etti.

Daha sonra İstanbul’a gelen sanatçı, burada “Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu”, “Tebriz’den Toros’a” adlı albüm, “Yarizm”, “Bayrek Kuşçuoğlu”, “Nefes Alma Teknikleri” adlı kitaplar yayımladı. Türkiye’nin önde gelen müzik gruplarından Kardeş Türküler’in üyesi olan Feryal Öney ile çalıştı. Konser ve seminerlere katıldı.

Murtezaoğlu’nun ölümünün ardından çok sayıda sanatçı ve müzisyen taziye mesajı paylaştı.

Besteci Servet Kocakaya: Çok üzüldüm. Müzik dünyasında birçok solist arkadaşımıza şan dersi vermiş çok değerli bir müzik insanıydı. Toprağı bol olsun. Yakınlarına sabır diliyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat: “Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil.” İranlı Ehli Hak topluluğunun evladı, uzun yıllardır İstanbul’un misafiri müzisyen Cavit Murtezaoğlu’nu kaybettik.

Müzisyen Taner Öngür: Çok değerli bir müzik adamını, bir arkadaşımızı, korona'dan kaybettik. Cavit Mürtezaoğlu, sonsuz yolculuğunda yolun açık olsun…

Oyuncu Fırat Tanış: Bir süredir korona tedavisi gören Cavit Murtezaoğlu’nu kaybetmişiz. Çok üzgünüm. Kendisine rahmet; ailesine, yakınlarına, sevenlerine sabır diliyorum.

Müzisyen Suavi: Üzgünüm kardeş, dost. Covid-19 seni de buldu! Devrin daim olsun. Saygılarımla.

Müzisyen İlkay Akkaya: Sen şarkı söylerken içim sızlardı bütün kederleri yüklenmiş sesinden. Gidişinde de öyle bir sızı var. Devrin daim olsun, nuruna varasın hocam. n Kültür Sanat Servisi

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız