birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Önce işini ardından da çocuğunu elinden aldılar

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.07.2022 06:30
Önce işini ardından da çocuğunu elinden aldılar Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

İzmir'in Karabağlar ilçesinde hurdacılık ve kâğıt toplayıcılığı yapan Ramazan Çağlar, ödeyemediği 4 aylık kira nedeniyle ev sahibi tarafından evden çıkarıldı, eşi ve 2 yaşındaki kızı ile bayram arifesi dışarıda kaldı. Ailenin 2 yaşındaki kızı, önceki gün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yurda götürüldü. Baba Ramazan Çağlar, "Ev arıyorum, kimse vermiyor. Gidiyorum 5-6 aylık peşin, bir de depozito istiyorlar. Verecek gücüm yok. Çocuğumu geri versinler. Yardım istiyoruz" dedi.

İzmir'in Karabağlar ilçesine bağlı Abdi İpekçi Mahallesi'nde oturan ve geçimini hurdacılık/kağıt toplayıcılığı ile sağlayan 23 yaşındaki Ramazan Çağlar, geçen aylarda arazide bulduğunu söylediği kırık bir kömür sobası ve PVC parçasını aldığı gerekçesiyle hakkında hırsızlık suçundan soruşturma açılıp ev hapsine çarptırıldı. Dışarı çıkamadığı için çalışamayan ve aylık 400 lira olan ev kirasını 4 ay boyunca ödeyemeyen Çağlar, sıkıntıya girdi. Ev sahibine söz verdiği tarihte ödeme yapamayınca evden çıkmak zorunda kalan Ramazan Çağlar, birlikte yaşadığı Gül Bulut ve 2 yaşındaki kızları Nehir ile birlikte arife günü dışarıda kaldı.

KİRALAR PAHALI EVE ÇIKAMIYORUM

Ailenin 2 yaşındaki kızı Nehir, önceki gün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle götürüldü ve yurtlara teslim edildi.

Çevredekilerin yardımı ve dışarıdan topladıkları yiyeceklerle yaşamlarını sürdüren aile, yetkilerden yardım istedi. Çağlar şunları söyledi: "2-3 haftadır buradayız. Ev sahibine kirayı ödeyemedim. Ev hapsim vardı, benim. O yüzden ev sahibi de bizi çıkardı. 4 ay borcum vardı oraya; su, elektrik borcum vardı. Aylık 400 lira ödüyordum. Ev sahibi 'Nasıl yapacağız?' dedi. 'Olursa vereceğim, görüyorsun halimizi' dedim. 'Ayın 20'sinde vereceğim’ diye söz verdim. Veremediğim için çıktım buraya geldim. Sosyal yardımlaşma gelip, çocuğu götürmüş. 'Bir ev bulun, size destek çıkacağız' dediler. Ev arıyorum kimse vermiyor. Gidiyorum 5-6 aylık peşin istiyorlar. Bir de 3-4 3-4 bin lira depozito istiyorlar. Verecek gücüm yok. Devletin vereceği de bir iki aylık kira. Hurda işi yapıyoruz. Kağıt topluyorum. 20-30 liralık satıyorum. Kendimize domates, biber, patlıcandır alıp yiyoruz."

ÇOCUĞU VERİN VE YARDIM EDİN

Ramazan Çağlar, şöyle devam etti: "Çocuğumuzu bir an önce almak istiyoruz. Dün gece yatamadık. Hep düşünüyorum. Burada oynuyordu çocuğum. Dün gece geldiler, aldılar götürdüler. Çocuğumu geri versinler. Başka bir şey istediğim yok onlardan. Bu halimizden memnun değiliz. Her türlü pisliğin içinde yaşıyoruz. Bir yardım etsinler. Ben dağda kırık soba ile bir pimapen kapı aldım. Jandarma yakaladı. 'Hırsızlık amacıyla almadık' dedim ama aldılar karakola götürdüler. Savcı bize ev hapsi verdi. Dışarıya çıkamıyorum. Ev hapsinden sonra kiramı, suyumu, elektriğimi ödeyemedim. Buraya geldim, bu rezilliğin içindeyim."

Anne Gül Bulut ise çevredekilerin yardımı ile yaşamaya çalıştıklarını belirterek, "Konu komşu yardım ederse öyle yaşıyorum. Yardım istiyorum büyüklerimden. Bir tane ev bulsunlar. Evimi yerleştirsinler. Çocuğumu oradan çıkartmak istiyorum. Bir tane çocuğum var. Buradan ağlaya ağlaya götürdüler, çocuğumu. Yatamadım. Çocuğumu bir an önce çıkartayım diye dua ediyorum. Ev bulmaya çalışıyorum. Marketten patlıcan şunu bunu atarlarsa gidip yanından alıyorum" diye konuştu.

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol