birgün

1° PARÇALI BULUTLU

Önce tahribat sonra karar

Bursa’da mobilyacılar sitesi sınırlarında yer alan orman arazisinin vasfı değiştirildi. Karardan önce yapılaşmaya başlayan alanda bundan böyle ‘sınırsız’ faaliyet gerçekleştirilebilecek.

YAŞAM 28.12.2020 06:56
Önce tahribat sonra karar
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

Resmi Gazete’de geçen ay yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları’yla İzmir Bayraklı ve Bursa İnegöl Hamzabey ile Yenişehir ilçesine bağlı olan Çayırlı Mahallesi’nde yer alan bazı alanların, orman sınırları dışına çıkartıldığına ilişkin ilan, yapılan incelemelerin ardından tepki çekti. Bursa’da ormanlık alan vasfını yitirdiği öne sürülen alanların bir kısmının mobilyacılar sitesinin kullanımında olduğu ortaya çıktı.

ORMANLAR TALAN EDİLDİ

AKP tarihinin verimli arazilerin yapılaşmaya açılmasıyla dolu olduğunu kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ise BirGün’e yaptığı değerlendirmede, “AKP hükümetlerinin 18 yıllık döneminde, maden aramaları, taş ocakları, HES’ler, JES’ler ve daha birçok gerekçe ile ormanlarımız adeta talan edildi. Orman ekolojik bir sistemdir. Daraltılmaması gerekir” dedi.


EN DEĞERLİ ALANLAR SANAYİYE

AKP’nin ‘yapılmaması gerekenleri’ yaptığını ve yandaşlarına bu alanda da çeşitli ayrıcalıklar tanıdığını bildiren Sarıbal, şunları söyledi:
“Müteahhitlere neredeyse sınırsız ağaç kesme izni verilerek ormanlar yok ediliyor. Tarım ve Orman Bakanı, ormanlarımızın arttığını iddia ediyor ama doğru değil. Ormanları ve tarım arazileri yağmalanan illerin başında da Bursa gelmektedir. Kamuoyunun yakından bildiği Yenişehir Kirazlıyayla’daki maden arama faaliyetleri, bu talanın sadece küçük bir örneği.”

Bursa’da orman vasfı alınan alanın uzun yıllar önce bu vasfını yitirdiğini söyleyen Sarıbal, “Sanayileşmeyle etrafında yapılar oluşturulmuş ama ‘orman’ olduğu için bu parsellere dokunulmamış. Şimdi bu parseller için yapılaşma izni çıkıyor. Önceden yapılaşmanın olduğu bölge için sonradan karar alınmış görünüyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol