birgün

13° AÇIK

Öncelikleri yine imam hatip oldu

Sınavla girilecek liselerin pansiyonlu olanlarında imam hatiplere büyük öncelik verildi. Toplan 1283 pansiyonlu lisenin 535’i imam hatip oldu. İmam hatiplerin yüzde 72’si, Anadolu liselerinin ise yalnızca yüzde 33’ü pansiyonlu oldu.

EĞİTİM 03.07.2022 11:04
Öncelikleri yine imam hatip oldu Fotoğraf: İHA
Abone Ol google-news

Mustafa KÖMÜŞ

Liselere Geçiş Sınavı’nın sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler tercihlere çevrildi. Öğrenciler harıl harıl yüzdelik dilimlere odaklanarak seçecekleri okulları aramaya başladı. Fakat okulların dengeli dağılmaması sorunu hâlâ devam ediyor. Velilerin ve öğrencilerin çok tercih etmek istemediği imam hatip ve meslek liseleri sınavla girilebilecek liselerde ağırlığını korurken benzer bir durum pansiyonlu okullarda da söz konusu. Pansiyonu olan okullarda imam hatiplere verilen öncelik rakamlara da yansıdı.

Sınavla girilecek lise türlerinin tamamında kontenjanlarda artış oldu. Sayısal olarak en çok artış Anadolu liselerinde olurken oransal olarak ise en çok artış meslek liselerinde yaşandı.

Fen liselerinin kontenjanı 37 bin 100’den 38 bin 600’e çıkarıldı. Sayısal olarak artış 1660, oransal olarak artış ise yalnızca yüzde 4,5 oldu.
Sosyal bilimler liseleri kontenjanı hem oransal hem de sayısal olarak en az artışın yaşandığı lise türü oldu. Geçen yıl 10 bin 142 olan kontenjan bu yıl 10 bin 380’e çıkarıldı. Sayısal olarak 238, oransal artış yüzde 2,3 olarak gerçekleşti.

Anadolu liseleri ise sayısal olarak en çok artışın yaşandığı lise türü oldu. Sayısal artış 6 bin 650, oransal artış yüzde 11,2 olarak gerçekleşirken kontenjan 59 bin 216’dan 65 bin 866’ya yükseltildi.

MEB’in göz bebeği imam hatiplerin de bütün eleştirilere rağmen kontenjanı artırıldı. İmam hatiplerin 36 bin 982 olan kontenjanı 39 bin 676’ya çıktı. Sayısal artış 2 bin 694, oransal artış yüzde 7,3 olarak gerçekleşti.

Okul sayısı geçen yıla göre en çok artan ve Mahmut Özer tarafından büyük önem atfedilen meslek liselerinin kontenjanı 34 binden 38 bin 190’a yükseltildi. Meslek liselerinin kontenjanı geçen yıla göre sayısal olarak 4 bin 190, oransal olarak yüzde 12,32 arttı.

ÖNCELİK İMAM HATİP

En çok dikkat çeken durum ise pansiyonlu okul sayısında yaşandı. Sınavla girilecek liselerde pansiyonlu liselerin önemli bir kısmı imam hatiplerden oluştu. Toplam 1238 pansiyonlu lisenin 535’i imam hatip oldu.

Pansiyonlu imam hatip sayısı 467’den 535’e yükseldi. 743 imam hatip lisesinin yüzde 72’si pansiyonlu liselerden oluştu.

Meslek liselerindeki pansiyonlu lise sayısı ise 141’den sadece 160’a yükseldi. 919 meslek lisesinin sadece yüzde 17,4’ünde pansiyon bulunuyor.

İmam hatiplerden sonra sayısal olarak en çok pansiyonun olduğu lise türü fen liseleri oldu. Fen liselerinin pansiyon sayısı yalnızca 9 artarak 289’dan 298’e yükseldi.

Anadolu liselerinde ise pansiyonlu okul sayısı sadece 15 arttı. Geçen yıl 150 olan pansiyonlu Anadolu lisesi 165’e yükseldi. 482 Anadolu lisesinin yalnızca yüzde 33,1’inde pansiyon bulunuyor.

Sayısal olarak en az artış ise sosyal bilimler liselerinde yaşandı. Geçen yıl 77 sosyal bilimler lisesinde pansiyon bulunurken bu yıl 80’e yükseldi.

İSTANBUL’DA BİR GARİP RAKAM

En çok okulun ve öğrencinin bulunduğu İstanbul’da da pansiyon sayıları özellikle dikkat çekti. İstanbul’da bulunan 109 pansiyonlu lisenin 73’ü imam hatiplerden oluştu. Megakentte meslek liselerinin 7, fen liselerinin 14, sosyal bilimler liselerinin 4, Anadolu liselerinin ise 11 pansiyonu bulunuyor.

oncelikleri-yine-imam-hatip-oldu-1036477-1.

***

Hafızlık projesinde de artış oldu

Hafızlık projesi olan imam hatip liselerinin ise sayısı 9’a yükseldi. Son iki yıldır bu liselerin sayısı 8’di. Hafızlık projesi olan liseler şu şekilde: Konya Türk Anadolu Vakfı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi, İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ali Kuşçu Anadolu İmam Hatip Lisesi, Tevfik İleri Anadolu İmam Hatip Lisesi, Muhammed Hamdi Yazır Anadolu İmam Hatip Lisesi, Adana Kıvanç Anadolu İmam Hatip Lisesi. Bu liselerin 3’ü İstanbul’da bulunuyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun