birgün

21° AÇIK

One in every three college graduates in Turkey unemployed

BİRGÜN DAİLY 23.08.2017 19:25
One in every three college graduates in Turkey unemployed
Abone Ol google-news

Unemployment in Turkey remains as one of the top issues for the country’s economy.

The country, with a population of around 12 million (around 16% of the total population) of young people, has also fallen behind in ensuring employment for its youth.

A closer look at the details of the data published by Turkish Statistical Institution reveals that one in every three college graduates in the country is currently unemployed.

According to a recent article by Alaattin Aktaş from Dünya newspaper, 2.6 million of this young population is neither employed, nor currently attending school. Aktaş mentions that there are 1.1 million young people who have graduated from a college as of May 2017. Of this group, around 349 thousand are still unemployed.

While the ratio of unemployed male college graduates is around 22.5%, the situation regarding women is much worse as 37.4% of them continue their lives after college without an opportunity to work.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/her-uc-universite-mezunundan-biri-issiz-176089.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol