birgün

5° AÇIK

BİRGÜN EGE 11.02.2020 16:29

Örencik köylüleri ÇED toplantısını yaptırmadı

Örencik köylüleri, altın-gümüş madeni açık ocak işletmesi kapasite artırımına tepki göstererek ÇED toplantısını yaptırmadı

Örencik köylüleri ÇED toplantısını yaptırmadı

OSMAN ÇAKLI / UŞAK

Kütahya’nın Simav ve Tavşanlı ilçeleri sınırındaki Eğrigöz dağı eteklerinde bulunan Örencik, Kavaklı, Gılmanlar ve Avcılar köyünde, Zenit Madencilik San. ve Tic. A.Ş tarafından yapılmak istenen altın-gümüş madeni açık ocak işletmesi kapasite artırımına köylüler tepki göstererek ÇED toplantısını yaptırmadı.

ÖRENCİKLİLER ÇED TOPLANTISI İÇİN GELENLERİ TOPLANTI SALONUNA ALMADI

Kütahya’nın Simav ilçesi Örencik köyünde altın ve gümüş madeni çıkarılmak isteniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran Zenit madenciliğin talebi kabul edilip ÇED sürecinin başlatıldığı Kütahya Valiliğinin sitesinden duyurulmuştu. ‘Halkın katılım toplantısı’ bugün Örencik köyünde yapılmak istendi. Saat 11.00’de Örencik köy konağındaki toplantıya köy halkı tepki gösterdi. Köylüler kapıyı kilitleyerek firma yetkililerini ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerini toplantı salonuna almadı.

Tüm ısrarlara rağmen geri adım atmayan köy halkı, proje hakkında bilgi almak istemediklerini beyan ederek tutanağı dışarda yazdırdı. Toplantı salonu önünde toplanan köy halkı, "Köyümüzde maden istemiyoruz, 70 yaşından sonra nerede yaşayacağız, maden kurulursa biz burada nasıl yaşayacağız; biz sağlığımızı, köyümüzün yeşil kalmasını istiyoruz" diyerek yetkililere tepki göstermesi üzerine şirket elemanları ve yetkililer köyden ayrıldı.

orencik-koyluleri-ced-toplantisini-yaptirmadi-686868-1.

“DULKADİR KÖYÜNDE TEK HANE KALDI”

BirGün’e konuşan Örencik köy muhtarı Mustafa Baysarı daha önce 'maden kurulan yerlerde bize bunun bir faydası dokundu' diyeni görmediklerinin altını çizdi. Baysarı, “Bizim geçim kaynağımız tarım ve hayvancılık. İlk önce bizim geçim kaynağımız elimizden alınacak. Köy halkı olarak biz burada bir taşkınlık yapmadık. Toplantı salonunu açmayınca suç işlediğimi söylediler. Ben de, 'Kapıyı kilitleyen köy halkı, ben bu karara uymak zorundayım' dedim. Burada madeni kesinlikle istemiyoruz. Maden sahası çam ağaçlarının olduğu bölge, orada ağaçlar da kesilecek. Her şey bir yana madenin zehiri var, ömür boyu biz bu havayı soluyacağız. Burada kanser riskimiz artacak, geçim kaynağımız elimizden alınacak. Bu yüzden madeni istemiyoruz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

“MADEN SAHASI HAYVANLARIMIZI OTLATTIĞIMIZ MERALAR”

Örencik köyünün gençleri de maden istemiyor. BirGün'e konuşan köyün gençlerinden Bekir Korhunç, "Toplantı salonunu kilitledik ve tutanağı dışarda tutmalarını istedik. Biz toplantı salonuna girmeyince jandarma kimliklerimizi topladı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri salonu açmamız için ısrarcı oldular. Biz de salonu açmak istemediğimizi, tutanağın dışarıda da tutulabileceğini söyledik. Maden tesisinin kurulması planlanan bölge bizim hayvanlarımızı otlattığımız yer. Geçim kaynağımız tarım ve büyükbaş hayvancılık, buraya maden yapıldığı takdirde biz her anlamda zarar göreceğiz. Maden sahası köye 300 metre mesafede ve oralar bizim meralarımız. Buraya maden kurulması demek köyümüzün yok olması anlamına geliyor. Biz Dulkadir köyüne de gittik. Orada da Eti Gümüş’ün işlettiği maden ocağı var. Madenin siyanür havuzları köyde kanser oranını artırdı. Dulkadir köyünde şu an sadece tek hane var. Köyümüzün, Dulkadir köyü ile aynı kaderi paylaşmaması için doğamıza sahip çıkıyoruz ve maden istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

ZENİT MADENCİLİK SESSİZ KALDI

Konunun muhatabı olan Zenit Madenciliği arayarak süreç hakkında yetkili birisinden bilgi almak istedik ancak yanıt alamadık.

orencik-koyluleri-ced-toplantisini-yaptirmadi-686869-1.

Örencik Köyü

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol