birgün

18° PARÇALI BULUTLU

Orhan Gencebay, Burhan Şeşen’i hedef gösterdi: Müzisyenler için mücadelemizde hiçbir katkısı yok

Pandemi döneminde işsiz kalan müzisyenlere verilen desteğe ilişkin konuşan Orhan Gencebay, Burhan Şeşen’i hedef gösterdi. Gencebay, “Şeşen’in konuyla hiç ilgisi yok. ‘Biz yaptık’ diye sahiplenmesinde art niyet var” diye konuştu.

GÜNCEL 08.06.2021 22:37
Orhan Gencebay, Burhan Şeşen’i hedef gösterdi: Müzisyenler için mücadelemizde hiçbir katkısı yok
Abone Ol google-news

Şarkıcı Orhan Gencebay, müzisyen Burhan Şeşen’in müzisyenlerin salgın dolayısıyla yaşadığı sorunlarla mücadeleye katkısı olmadığını iddia etti. Şeşen’i çabalarını sahiplenmekle suçlayan Gencebay, “Yardım yapılacağı açıklandıktan sonra konuyla hiç alakası olmayan kişilerin 'Bunu biz yaptık' diye sahip çıkması, yapılan çalışmaya gem vurmaya çalışmak, bilinçsizce ve art niyetli bir davranış biçimidir” diye konuştu.

Sabah gazetesinden Ömer Karahan, bugünkü köşesinde Orhan Gencebay’ın Burhan Şeşen’le ilgili söylediklerine yer verdi.

Karahan’ın köşe yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi ve bu gelişmeyi Twitter'da duyurdu.

Birkaç gün sonra ise, MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen'in destek ödemesini kendisinin aldığına dair paylaşımları yayınlandı. Şeşen, "Devreye girdik ve arkadaşlarımız için bunu yaptırdık" dedi. Ancak Şeşen'in konuya hiçbir katkısının olmadığı, Gencebay ve Ergül'ün önerileri ile bu desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na aktarıldığı ve 5 bin kişilik ek kontenjan açıldığı ortaya çıktı."

'DESTEK KAMPANYASI ŞAHSİ GÖRÜŞMELERİM SONUCUNDA GERÇEKLEŞMİŞTİR'

Yazıya göre Orhan Gencebay, şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce 31 bin kişinin faydalandığı ama faydalanamayan müzisyenler için gerçekleşecek destek kampanyası, tamamen Ticaret Bakanı, Kültür ve Turizm bakanlarımızla yaptığım şahsi görüşmeler sonucunda gerçekleşmiştir. Bunun hiçbir meslek birliğiyle, dernekle, kuruluşla alakası yoktur. Bu görüşmeler sırasında yanımda olan Recep Ergül ve Hakan Sarıca harekete geçerek duyurular yaptılar ve mağdur müzisyen dostlarımıza yardımcı oldular.

Ancak yardım yapılacağı açıklandıktan sonra konuyla hiç alakası olmayan kişilerin 'Bunu biz yaptık' diye sahip çıkması, yapılan çalışmaya gem vurmaya çalışmak, bilinçsizce ve art niyetli bir davranış biçimidir. Keşke herkes bu çabaya destek olsa. Sanatçıyı yaşatalım ki sanat yaşasın."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol