birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 25.07.2020 08:24

Orman Bakanlığı'nda liyakatsiz atama

Orman Bakanlığı'na atanan Fatma Sinem Sadioğlu’nun özgeçmişinde, eğitim ve meslek geçmişine dair hiçbir bilginin yer almadığı ortaya çıktı. Sinem Sadioğlu Bakanı Pakdemirli'nin danışmanı Uğur Sadioğlu’nun kız kardeşi.

Orman Bakanlığı'nda liyakatsiz atama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, danışmanı Uğur Sadioğlu’nun kız kardeşi Sinem Sadioğlu’nu Orman Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanı olarak atadı.

Bakan Pakdemirli, geçen yılın haziran ayında Ege Ordu Komutanlığı’nda sekiz yıldır Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı “sivil memur” olarak görev yapan Fatma Sinem Sadioğlu’nu, orman köylüleri için proje üreten, hibe ve kredi desteği veren yüksek bütçeli Orman ve Köy İşleri Dairesi’nin (Orköy) başkanlığına atamıştı.

Sinem Sadioğlu’nun, Bakanlık danışmanı Uğur Sadioğlu’nun kız kardeşi olduğunu ve meslek yaşamında ormancılık deneyimi olmadığı gündeme gelmişti.

Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre Fatma Sinem Sadioğlu’nun özgeçmişine, eğitim ve meslek geçmişine dair hiçbir bilginin yer almadığı da görüldü.

‘TİCARETHANEYE ÇEVRİLDİ’

Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, personel dairesinin, kurumun en kritik dairesi olduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu: “Bu daireye, mesleği bilen birinin atanması gerekiyordu. Daha memuriyet tecrübesi bile çok düşüktü. O yetmemiş gibi, kısa süre sonra personel dairesi başkanlığına atandı. Bu, daha da büyük bir zuldür. Çünkü Orman Genel Müdürlüğü’nde, personelin işlendirilmesi konusu çok önemlidir. Hanımefendi geldikten sonra, üç ay önce rotasyondan tayin olmuş ve yeni yere yerleşmiş 213 personeli, apar topar tekrar rotasyona tabi tuttu. Kuruma alınacak 1150 orman mühendisi ve 2 bin 700 orman muhafaza memurundan KPSS puanı yüksek olanlara, mülakatta düşük puanlar vererek elediler. Kararlar mahkemeye gitti, şimdi tek tek iptal ediliyor. Bu yanlışlık, Sadioğlu daire başkanı olduktan sonra yapıldı. Yanlış verilen kararlar, kurumun tüm liyakatini altüst etti. Ormancılığı bilmeyen insanların buraları yönetmesinden daha büyük bir kötülük olamaz. Pakdemirli’nin kafasında bu kurumu ticarethaneye çevirmek olduğunu biliyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız