birgün

22° AÇIK

Orman Genel Müdürlüğü raporu: Yanan orman alanı, önceki yıla oranla altı kat arttı

Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) 2021 faaliyet raporuna göre 2020 yılına oranla geçtiğimiz yıl daha az yangın çıkmasına rağmen yaklaşık altı katlık artışla 139 bin 503 hektar ormanlık alan yandı. Raporda bu durumun endüstriyel ürünleri etkilediği belirtilerek, “Yıl içerisinde meydana gelen büyük orman yangınları sonucunda verim yüzdesinin düşmesi, endüstriyel odun üretimde verimlilik oranının hedeflenen düzeyin altında kalmasına neden olmuştur” denildi.

YEŞİL BİRGÜN 01.03.2022 13:01
Orman Genel Müdürlüğü raporu: Yanan orman alanı, önceki yıla oranla altı kat arttı
Abone Ol google-news

OGM, 2021 yılı faaliyet raporu yayınlandı. Raporda yaz aylarında Türkiye’nin 49 ilde çıkan 299 orman yangına ilişkin veriler yer aldı. Rapora göre 2020 yılında 3 bin 339 orman yangınında 20 bin 971 hektar alan yanarken, 2021 yılında orman yangını sayısı 2 bin 793’e düşmesine karşın yanan alan sayısı 139 bin 503 hektara yükseldi.

Raporda geçtiğimiz yıl yangınla mücadele için temin edilen ekipmanlar şöyle sıralandı:

“Kişisel koruyucu donanım malzemelerinden; yanmaya dayanıklı 13 bin 756 takım elbise ve 16 bin 112 çift bot açık ihale usulü ile temin edilerek ilgili birimlere dağıtılmıştır. 39 adet yangın söndürme helikopteri, 3 adet amfibik uçak, 4 adet insansız hava aracı (İHA) ve 1 adet tanker uçak kiralanmış, muhtelif makine ve teçhizatın alımı gerçekleştirilmiştir.”

ZARAR GÖRMEMESİNİ HEDEFLİYORDU ANCAK OLMADI

OGM 2021 yılında orman yangınlarında hiçbir alanın zarar görmemesini hedefliyordu ancak bu hedefe ulaşılamadı ve 139 bin 503 hektar alan zarar gördü.

Raporda, orman ekosistemlerinin sağlığının izlenme sürecinin yangınlar nedeniyle yapılamadığı “Orman ekosistemlerinin sağlığının izlenmesi sürecinde; Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleştirilen izleme çalışmaları, yıl içerisinde meydana gelen büyük orman yangınları ve güvenlik nedeniyle tamamlanamamıştır. Bu bakımdan, orman ekosistemlerinin sağlığının izleneceği gözlem alan sayısı hedeflenen düzeyin altında kalmıştır” diye açıklandı.

Raporda yangınlar nedeniyle orman ürünlerinin üretiminde de istenilen hedefe ulaşılamadığı şöyle anlatıldı:

“Orman alanlarında gerçekleştirilen bakım müdahalelerinde, ince çap ağırlığının fazla olması ve yıl içerisinde meydana gelen büyük orman yangınları sonucunda verim yüzdesinin düşmesi, endüstriyel odun üretimde verimlilik oranının hedeflenen düzeyin altında kalmasına neden olmuştur. Üretim programında gerçekleşen artışa bağlı olarak lojistik ve insan kaynağı kapasitesi güçlendirilerek gösterge değeri iyileştirilecektir.”

“HER YIL ORTALAMA 38 BİN HEKTAR ALAN YANDI”

Raporda 2017-2021 yılları arasındaki yangınlarda ortalama her yıl 37 bin 888 hektar alanın yandığı şöyle aktarıldı:

“2017-2021 döneminde yılda ortalama 2 bin 691 adet orman yangınına müdahale edilmiş ve 37 bin 888 hektar/yıl orman alanı zarar görmüştür. Yangına birinci derecede hassas bölgelerde ilk müdahale süresi 11 dakika olarak sonuçlanmıştır.”

“ORMAN KÖYLÜLERİNİN GELİRİ DÜŞÜK”

Raporda orman köylülerinin fakir olduğu “Tehditler” başlığı altında açıklandı. Raporda OGM’yi bekleyen tehditler şöyle sıralandı:

“İklim değişikliği, hava kirliliği ve endüstriyel atıklar.
Yurtdışı kaynaklı karantinaya tabi hastalıklar ve zararlı organizmalar.
Kırsal fakirlik, orman köylülerinin gelir ve eğitim düzeyinin düşüklüğü.
İş gücü ve üretim maliyetlerinin artması, orman köylerinde genç nüfusun azalması.
Politika, plan, program, uygulama hiyerarşisinde etkinsizlik.
İş kazaları ve bilişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim.”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol