Kırklareli Valisi olarak görev yaparken hakkındaki suçlamalar nedeniyle merkeze çekilen Vali Orhan Çiftçi’nin Mudanya Kaymakamı olarak görev yaptığı dönemde M.Ö. isimli kadını ormana götürerek beraberindeki 3 kişi ile darp etmesine ilişkin davada mahkeme sanıklar hakkında haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayarak 10'ar ay hapis cezası verdi.

Ormana kaçırdığı kadını darp eden Vali Orhan Çiftçi'ye 'haksız tahrik' ve 'iyi hal' indirimli ceza

Bursa’nın Mudanya ilçesinde, M.Ö. isimli kadını bir AVM'nin önünden ormana kaçırıp darp eden eski Mudanya Kaymakamı Orhan Çiftçi ve beraberindeki 3 kişi hakkındaki davada karar açıklandı.

Gazete Duvar’dan Can Bursalı’nın haberine göre, 2020 yılının Şubat ayında açılan davada, Vali Orhan Çiftçi ve beraberindeki 3 sanığa, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve hakaret” suçlaması yöneltildi.

14 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada, savcılığı verdiği mütalaaya göre kamera kayıtları, HTS incelemesi ve bilirkişi raporu doğrultusunda, Çiftçi ve beraberindeki 3 kişinin ortak fikir ve eylem birliği içinde zor kullanarak M.Ö.'yü kaçırdıkları belirtildi.

İNDİRİMLİ KARAR

Mütalaanın ardından İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmada, sanıklar Orhan Çiftçi, D.A., F.S. ve O.K. hakkında karar çıktı.

Mahkeme, tüm sanıklar hakkında, “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve hakaret” suçundan 2'şer yıl hapis cezası verdi. Cezayı alt sınırdan uzaklaşmadan veren mahkeme heyeti, buna gerekçe olarak suçun işleniş biçimi ve suça iten sebepleri gösterdi.

Suçun birden fazla kişiyle birlikte işlenmesi nedeniyle bir kat arttırılan ceza, 3/4 oranında haksız tahrik indirimi uygulanarak 1 yıla düşürüldü. Mahkeme heyeti, sanıklara bir de 1/6 oranında iyi hal indirimi uyguladı ve verilen ceza 10 ay oldu.

NE OLMUŞTU?

Kırklareli Valisi olarak görev yaparken hakkındaki suçlamalar nedeniyle merkeze çekilen Vali Orhan Çiftçi, Mudanya Kaymakamı olarak görev yaptığı dönemde mağdur M.Ö. ile sevgiliydi. Çiftçi ve M.Ö. çifti, 2017 yılında ayrıldı. Ayrılığın ardından Çiftçi, M.Ö.'yü yardım aldığı 3 kişiyle birlikte Bursa'daki bir alışveriş merkezinden kaçırmıştı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, zorla araca bindirilen M.Ö., ormanlık bir alana götürülmüştü. Burada darp edildiğini ve zorla Çiftçi'nin ayakkabısının altının öptürüldüğünü ileri süren M.Ö., savcılığa giderek 8 Mayıs 2017'de suç duyurusunda bulunmuştu.

Basına yansıyan olayla ilgili açıklama yapan Çiftçi ise iddiaları reddetmiş, ortaya çıkan kamera kayıtlarıyla ilgili ise yorum yapmamıştı.