birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Ormanlar bitmeden Pakdemirli’nin bakanlığı bitsin

SİYASET 02.08.2021 06:40
Ormanlar bitmeden Pakdemirli’nin bakanlığı bitsin
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Manavgat’ta evleri yanan vatandaşlarla yaptığı görüşmede yangın söndürme uçağı ve helikopterlerinin yetersiz kalmasının ortak şikayet olduğunu belirtti. CHP’li Zeybek, yangından etkilenen yurttaşların tamamının Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den rahatsızlık duyduğunu, Pakdemirli’nin bu süreç sona ermeden istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Yangından etkilenen bölgelerde vatandaşlarla bir araya gelen Pakdemirli, “Manavgat’ta yangının ilk gününden itibaren belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz olarak sahadayız. Vatandaşlarımız, evlerini küle çeviren yangında uçakların ve helikopterlerin yetersizliğini sürekli bizlere aktardılar. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bir mülakatında ‘Evler yandı, oraya müdahale belediyenin görevi biz bunu dile getiriyor muyuz’ tarzı talihsiz bir açıklamada bulunmuş. Sayın Bakan o evlerin on metre ilerisinde yanan ormana müdahale edemeyen sizin iktidarınız yüzünden bir ilçe günlerdir cehennemi yaşıyor. Manavgat’ta evlerine birkaç yüz metre uzaktaki yangına bakan bir vatandaşımız ‘Helikopterin sesi var, kendi yok. Bir uçak var onu da görmedik’ diyor. Neden sadece bir uçakla müdahale ettiniz? Çok sayıda havadan söndürme uçağı olmasının zararı değil, yararı olacaktır. Gelinen süreçte IBAN verip vatandaştan yine para toplayan bir hükümetle karşı karşıyayız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin THK’nin ihaleye giremeyen ve hangarlarda bekletilen eski yangın söndürme uçakları için antika benzetmesi yapması hakkında, ‘Antika olan AKP’nin yönetme tarzıdır’ ifadesini kullanan CHP’li Zeybek, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Gelişmiş bir ülkede kendi yangın söndürme uçaklarını çürüten, kiralık üç uçakla ülke ormanlarını korumaya çalışan bir bakan şimdiye kadar istifa etmişti ama gelinen noktada antika yönetim tarzı ile bakanlar koltuklarını korumaktadır. İddiaları adli makamlar araştıracaktır, varsa sorumlular, onları yakalamak da kolluğun görevidir ama buna rağmen önlem almayan ve yangın sezonunda koca ülkeyi üç yangın söndürme uçağı ile koruyacağını düşünen bakan ve bürokratlar da suçludur.

ÖNCE TARIMI BİTİRDİ SONRA ÇİFTÇİYİ BATIRDI

Antalya’dan, Muğla’ya, Adana’dan Mersin’e kadar çok sayıda yangına üç uçakla müdahale edilemeyeceğini herkes düşünebilirdi, yönetenlerin düşünemeyecek olması ise Türkiye’nin talihsizliğidir. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği günden beri önce tarımı bitirdi, çiftçiyi bankalara borç batağına itti, sırada ise ülkenin ormanlarının sonunun gelmesi var. Türkiye’de tarım ve ormanlar bitmeden Pakdemirli’nin bakanlığı bitmelidir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun