Sudan Başbakanı Abdullah Hamdok ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi lideri Abdülaziz el Hilu, Etiyopya'da Sudan Anayasası'nda din işlerinin devlet işlerinden ayrılacağı ilkesini de içeren ortak bir anlaşma imzaladı.

Abone Olgoogle-news
Ortak anlaşma Etiyopya'da imzalandı: Sudan'da din ve devlet işleri birbirinden ayrılacak

Sudan Başbakanı Abdullah Hamdok ve Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM-N) lideri Abdülaziz el Hilu, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Sudan Anayasası'nda din işlerinin devlet işlerinden ayrılacağı ilkesini de içeren ortak bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma, Etiyopya'nın başkentinde iki taraf arasında iki günlük kapalı görüşmelerin sonunda imzalandı.

Anlaşmanın, Güney Sudan'ın Juba kentinde hükümet ve silahlı hareketlerin bir barış anlaşması imzalamasından birkaç gün sonra gelmesi dikkat çekti.

Ortak anlaşmada, ''Sudan'da tüm vatandaşların haklarını koruyan demokratik bir devlet kurma, dini devletten ayırma, inanç ve ibadet özgürlüğüne saygı, devletin resmi bir dininin olmaması ve herhangi bir vatandaşa karşı ayrımcılığa izin verilmemesi'' maddelerinin olduğu toplamda 6 maddeye yer verildi.

Nuba Dağları ve Mavi Nil'in statüsüyle ilgili olarak ise, kendi kendini korumayı içeren statükonun sürdürülmesi kararlaştırıldı.

Öte yandan taraflar, güvenlik düzenlemeleri üzerinde anlaşma sağlanana kadar barış süreci boyunca düşmanlıkların sonlandırılması üzerinde anlaştı.

Kaynak: www.mepanews.com