birgün

17° AÇIK

OSB, kuş cennetinin sonu olacak

Bandırma’da 40 milyon metrekareye kurulmak istenen Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) köylüler izin vermiyor. Ziraat Mühendisi Güven, “Proje hayata geçirilirse Manyas Kuş Cenneti’nin sonu olur” diyor.

GÜNCEL 03.01.2022 07:05
OSB, kuş cennetinin sonu olacak
Abone Ol google-news

Yaren ÇOLAK

Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesiyle karşı karşıya olan Balıkesir ve Çanakkale bölgesi için tehlike çanları çalıyor. Sahil kenarında olan Bandırma ilçesinde kurulmak istenen Marmara OSB ile tarım arazilerinin yanı sıra Marmara Denizi ve Manyas Gölü de büyük risk altında.

Balıkesir-Çanakkale 1/100.000 Çevre Düzeni Planı ile 2014 yılında ilk adımları atılan projeye karşı köylüler yaklaşık 8 yıldır kararlı bir mücadele yürütüyor. 48 milyon metrekare belirlenen OSB alanı, bu mücadele sonucunda 8 milyon metrekareye düşürüldü. Ancak 2020 yılına gelindiğinde 1/50.000 Bütünleşik Kıyı Alanları Planı ile hukukun adeta arkasından dolanılarak talan alanı yeniden 40 milyon metrekareye çıkarıldı.

ORGANİZE KÖTÜLÜK

Projeyi ‘organize kötülük’ olarak niteleyen Güney Marmara Dayanışması üyesi Ziraat Mühendisi Nihal Güven, projenin bölgede ekolojik bir yıkım yaratacağının altını çiziyor. Yaşanılacak çevre kirliliğine vurgu yapan Güven, kirlilikten dolayı müsilaja teslim olan Marmara Denizi’ni hatırlatıyor ve “Manyas Gölü de ölecek” diyor.

Bu projenin Manyas Kuş Cenneti’nin sonu olacağını vurgulayan Güven, köylünün de tarım yapamaz hale geleceğini söylüyor. Güven sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bölgede birinci ve ikinci derece tarım arazileri yer alıyor. Buralar, Türkiye ortalamasının çok üstünde verim alınan yerler. Burada köylüler, tarımla geçimini sağlıyor. Ancak bu proje hayata geçerse tarım son bulacak. Kuraklık baş gösterebilir, verim düşebilir ve kirlilik sağlıklı gıdanın önünde engel olabilir.”

ÜRETMEK İSTİYORUM

Kurulmak istenen OSB’ye karşı mücadele eden köylülerden Güney Marmara Dayanışması üyesi Berna Börkan da OSB istemediklerini belirtiyor. Projeye ilişkin köylüye gerekli bilginin verilmediğini aktaran Börkan, “Yerel yönetimin bizi bilgilendirmesi lazım. Süreç biz köylülere anlatılmadan ilerledi” diyor.

Sonuna kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Börkan, “Üretmek istiyorum. Kimse oraya sanayi kuramaz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol