birgün

16° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 01.03.2017 10:16

Oscar goooooes to Al Qaida*

Bir İngiliz tarafından İstanbul’da kurulan, üyeleri AKUT tarafından eğitilen Beyaz Kasklılar adlı cihat destekçisi Suriyeli grupla ilgili belgesel, Amerikan Film Akademisi Ödülü’ne (Oscar) layık bulundu

Oscar goooooes to Al Qaida*

MUSTAFA K. ERDEMOL

“Gündüz külahlı, gece silahlı derler” ya, gerçekte göründüğü gibi olmayanlar için kullanılır. İşte şu Beyaz Kasklılar denen taife tam da böyle tanımlanacak bir grup. Suriye’yi kana boğan cihatçılara yardım ettiğini dünya alem biliyor, dolayısıyla Amerikan Film Akademisi Ödülü’nün (daha bilinen adıyla Oscar’ın) bu grubun faaliyetlerinin anlatıldığı/övüldüğü belgesele verilişi, söz konusu ödülün El Kaide’ye ya da El Nusra’ya verilmesi anlamına da gelebilir pek ala.

Her şey var bu Beyaz Kasklılar’da. Örneğin savaş alanlarında çekilmiş gibi gösterdikleri ama sonradan düpedüz oluşturulmuş platoda çekildiği ortaya çıkan videoları ile tanınıyorlar. Ama en unutulmazı, bombardımanda yıkılmış binadan çıkan (!) sivilllerin (!) üzerlerindeki tozun un çıkmış olması. Onlarca örnek var böyle. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oturumlarından birinde, Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Dr. Beşşar Caferi Beyaz Kasklılar’a ait bir fotoğrafta, gündüz ‘sivillere yardım eden’ gece ise bir roket taşıyan kişinin aynı kişi olduğunu ortaya koymuştu. Gündüz külahlı gece silahlı olmak dediğim tam da bu işte.

Daha önce Southfront.org adlı batılı bir haber sitesi de bu grubun şarlatanlıklarını ortaya çıkarmıştı. Bu grubun “gönüllü yardımseverleri”nin geceleri nasıl bir teröriste dönüştüklerini gösteren fotoğraflar vardır bu sitede. Meraklısı girip bakabilir. Fotoğrafların birinde, Beyaz Kasklılar’a çalışan bir “gönüllü” ambulans yanında poz vermiş görünüyor. Bir başka fotoğrafta ise aynı “gönüllü” elinde kafa kestiği kılıçla, bir diğer fotoğrafta da omuzunda katyuşa füzesi ile arzı endam ediyor.

Bizimle de ilgisi var
Olmaması düşünülmezdi zaten. İstanbul’da, 2013 Mart’ında, kurulmuş meğer. Aslında bir güvenlikçi olmasına rağmen, belli ki pek bir insan sever olan eski bir İngiliz istihbaratı subayı olan James Lee Meijer tarafından. Suriye’nin sekiz ilinde 120 merkezi, hemen hemen hepsi İstanbul’da eğitilen 3 binden fazla da gönüllüsü var. Her biri ayda 150 dolar alan “gönüllüler” bunlar”. Beyaz Kasklılar’ı eğiten Türk kurumları arasında AKUT da bulunuyor.

ABD Kalkınma Ajansı’nın bir raporunda bu “sivil savunma örgütüne” 2015’te 18 Milyon dolardan fazla yardım yapıldığı yazılı. Vanessa Bailey adlı bir İngiliz gazeteci bu örgütün, Amerika ile müttefiklerinin Suriye’ye karşı düzenlediği operasyonlara yardım ettiğini, özellikle El Nusra adlı cihatçı örgütle işbirliği yaptığını belirtmişti. Russian Today’e bu konuda açıklamalar yapan Beeley, Beyaz Kasklılar'ın sivil toplum kuruluşu olarak adlandırılamayacağını belirterek "Örgüt, Suriye'de iktidar değişikliğinden yana olan çeşitli NATO ülkelerinden büyük miktarlarda mali yardım alıyor" demişti. Beeley, Suriye'de iktidarın değişmesini açık şekilde destekleyen Fransa yönetimi tarafından kabul edilen bir örgütün tarafsız olamayacağını da vurgulamıştı.

Soros olmasa olur mu?
Destekçileri arasında şu uğursuz Soros da var tabii. Her taşın altından çıkan bu adam da bu grubun mali destekçileri arasında bulunuyor. ABD nedense bu örgütün lideri olarak bilinen Raid El Salih’in ABD’ye ayak basmasına izin vermemişti 2016’da. Sonradan nasıl göze girdiyse artık bu Beyaz Kasklılar çok sevilir oldu Amerika’da. Özellikle Holywood yıldızları aynı yıl Nobel Barış Ödülü Beyaz Kasklılar’a verilsin diye kampanya bile başlatmışlardı. George Clooney de Beyaz Kasklılar hakkında film yapacağını açıklamıştı.

Amerikan Time dergisi de bu örgütü kapağına taşıdı Kuran’dan bir ayetle hem de. Tabii insan Time sayfalarında bu örgütün El Nusra ile birlikte zafer şenliklerine katıldığını, Suriye askerlerinin katledilmesinde yer aldıklarını gösteren fotoğrafları da görmek istiyor ama ne gezer?

oscar-goooooes-to-al-qaida-251143-1.

Almanlar ödüle boğdu
Beyaz Kasklılar’a Alman Right Livelihood Vakfı tarafından “Doğru Yaşam Ödülü” de verildi. “Suriye'deki sivilleri savaş felaketinden kurtarmak için gösterdikleri olağanüstü cesaretlerinden dolayı”. Bu kesmemiş olacak ki bir de Alman-Fransız İnsan Hakları ve Hukuk Devleti Ödüllleri’nin “özel ödülü”nü verdiler bunlara.
Danimarka neden eksik kalsın?

Kalmadı zaten. Danimarka da bu karanlık “sivil savunma örgütü”ne 20 milyon kron (10 milyon TL) para yardımında bulunacağını belirtmişti. Herhalde “bulunmuştur”. Çünkü Dışişleri Bakanı Anders Samuelsen, Kopenhag’da bulunan Beyaz Kasklılar'ın lideri Raid el Salih ile basının karşısına geçip Salih'e hitaben, "Harika bir iş yapıyorsunuz, size teşekkür ederim. Cesur bir iş yapıyorsunuz. Çok tehlikeli olduğunu biliyorum. Birçok insana yardımcı olduğunuzu da biliyorum. Hepimizin buna minnettar olması gerekir. En iyi dileklerim sizinle" diyerek söz vermişti para yardımı konusunda, o nedenle vermiştir diyorum.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson da örgütün çalışmalarını desteklerini belirterek, 1 milyon sterlin bağışta bulunduklarını açıklamıştı. Bu ülkelerin “insan severliği” gerçekten göz yaşartıcı.

Gizlemiyoruz diyorlar
Beyaz Kasklılar’ın Abdulrahman El Mawwas adlı bir “liderleri” daha var. (Elini sallasan lidere çarpıyor bu arada). Batılı ülkelerden mali yardım, ekipman desteği aldıklarını belirtiyor. Bir ara Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakanı Manuel Vallsin’le görüşme yapmış bu Mawwas. O görüşmelerin ardından "ABD, İngiltere, Almanya ve Hollanda'dan mali yardım aldığımızı kabul ediyoruz, bunu gizlemiyoruz" dediğini okuduk medyada.

Mawwas, "Beyaz Kasklılar, bir insani örgüt. Siyasete ya da askeri konulara giremeyiz. Gönüllülerle savaşa gidilmez. Biz elimizden geleni yapıyoruz ancak sorun siyasi ve askeri" dedi.

Oscar para demek?
En büyük, para açısından tabii, ödül şu Oscar oldu. Para yağacak şimdi bu kuruma. Holywood, ABD Savunma Bakanlığı’nın, ki en iyi destekçisidir, hoşuna gidecek bir “ödüllenme” yapmış oldu. Pentagon’un bir çok Holywood filmine başta mali olmak üzere nasıl destek olduğu biliniyor. Bazı filmler için gerek duyulan askerdir, tanktır, helikopterdir ne varsa artık hepsini sağlıyor, tek kuruş para almadan hem de. Şu Tom Cruise’un başrolünü oynadığı meşhur Top Gun yok mudur, oradaki askeri olan her şey askerler dahil, Pentagon tarafından sağlanmıştır.

Amerikan Film Akademisi’nin ödülü, videoları sahte, fotoğrafları hileli, yardım faaliyetleri maske olan bir örgüt hakkında çekilmiş belgesele verildi. Suriye'nin Beyaz Kasklılar'ı nasıl sevinmişlerdir.

Bizim Beyaz Bereli'miz Ogün Samast deliriyordur kıskançlığından.

* Oscar’ın sahibi El Kaide

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol