Osman Kavala, Yargıtay Başsavcılığı'nın yayınladığı tebliğnameye tepki gösterdi. Kavala, Tebliğnamenin 'vahim iftiralar' içerdiğini kaydeden Kavala, "Hukuk ilkeleri daha açık bir biçimde çiğnenmiştir" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
Osman Kavala'dan Yargıtay'a 'tebliğname' tepkisi: Hukuk ilkeleri açık bir şekilde çiğnendi
Fotoğraf: AA

Gezi tutuklusu Osman Kavala, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamesine tepki gösterdi. 

Kavala, "Yargıtay Başsavcılığı’nın hazırlamış olduğu tebliğname daha vahim iftiralar içermektedir, hukuk ilkeleri daha açık bir biçimde çiğnenmiştir" dedi.

2079 gündür cezaevinde tutuklu bulunan Kavala, osmankavala.org'da yayımlanan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Yargıtay Başsavcılığı’nın hazırlamış olduğu tebliğname daha vahim iftiralar içermektedir, hukuk ilkeleri daha açık bir biçimde çiğnenmiştir.

Savcılığa göre, suç işlendiğine dair delil yokluğunda dahi, mahkeme, kişinin suç işleme niyeti taşıdığına kanaat getirip mahkumiyet kararı verebilir. AİHM ilke ve kararlarına da tamamen aykırı olan, ceza hukukunda niyet okuma anlayışının, Yargıtay düzeyinde ifade bulması ülkemiz için tehlikeli bir gelişmedir."

NE OLMUŞTU?

Gezi davasının tebliğnamesini hazırlayan Yargıtay Başsavcılığı, Can Atalay, Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’nin 18 yıllık hapis cezaları ile Osman Kavala’nın cezasının onanmasını istemiş, 77 sayfalık tebliğnamedeki ifade ve tespitler tartışma konusu olmuştu.