birgün

28° PARÇALI AZ BULUTLU

Osman Kavala yeniden tutuklandı

Gezi Parkı Davası'nda verilen beraat ve tahliye kararı sonrası tekrar gözaltına alınan Osman Kavala adliyeye sevk edildi. Osman Kavala’nın tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildiği öğrenildi

GÜNCEL 19.02.2020 21:08
Osman Kavala yeniden tutuklandı
Abone Ol google-news

Gezi Parkı davasında beraat karası sonrası tekrar gözaltına alınan Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, 15 Temmuz darbe soruşturması kapsamında sevk edildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.

Savcılığın, "Kavala'nın şüpheli Hanrey Barkey ile görüştüğü, PKK irtibatlı kişilerle iletişim kurduğu ve darbe teşebbüsünün karar sürecine katıldığı" yolundaki iddiasını yerinde gören 8. Sulh Ceza Hâkimliği, 11 Ekim 2019'da tahliye kararı verilen dosyada bu kez 'kaçma şüphesi'ni gerekçe göstererek tutuklama kararı verdi.

840 gün tutuklu kaldıktan sonra dün görülen Gezi Davası'nda beraatine karar verilen iş insanı Osman Kavala, gece Silivri Cezaevi'nden tahliye edilmeyi beklerken gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınarak emniyette işlemleri yapılan Kavala, akşam saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. İfadesinin ardından Osman Kavala savcılık tarafından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

NE OLMUŞTU?

Gezi Direnişi’ne yönelik İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın 6’ncı duruşması dün Silivri’de görülmüştü. Aralarında 928 gündür cezaevinde tutulan iş insanı Osman Kavala’nın da olduğu 9 sanık beraat etmişti. Yurtdışındaki sanıkların dosyası ayrılmış ve haklarındaki yakalama kararı kaldırılmıştı.

Beraat kararının ardından Osman Kavala hakkında 15 Temmuz soruşturması kapsamında gözaltı kararı verilmişti.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesi uyarınca 'Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs' suçlamasıyla Kavala hakkında gözaltı kararı verildiği belirtilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol