birgün

29° AÇIK

EKONOMİ 20.02.2020 10:27

'Osmangazi Köprüsü'ne 2019 yılı 'geçiş garantisi' için 2,5 milyar TL ödenecek'

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2019 yılı için araç geçiş garantisi kapsamında 2.5 milyar TL’yi aşkın bir ödemenin yapılması bekleniyor. Osmangazi Köprüsü’nün işletmecisi Otoyol Yatırım AŞ ile Karayolları Genel Müdürlüğü, bu konuda görüşmelere başladı

'Osmangazi Köprüsü'ne 2019 yılı 'geçiş garantisi' için 2,5 milyar TL ödenecek'

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’na, 2019 yılı için araç geçiş garantisi kapsamında 2.5 milyar TL’yi aşkın bir ödemenin yapılması bekleniyor.

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre, Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu projesinin yapımını ve işletmesini üstlenen Otoyol Yatırım AŞ ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 2019 yılı garanti ödemesine ilişkin görüşmelere başladı.

Ödeme tutarı için 2019 yılı ocak ayı dolar kuru esas alınacak. Garanti sınırının altında kalan araç ile kur çarpılacak, işletmeciye ödenecek tutar belirlenecek.

Otoyol Yatırım AŞ’ye 2019 yılı için araç geçiş garantisi kapsamında yaklaşık 2.5 milyar TL’yi aşkın bir ödemenin yapılması bekleniyor. Görüşmeleri takip eden kaynaklar, Habertürk’ün sorusu üzerine, ödenecek tutara ilişkin 'mutabakat zaptı'nın henüz imzalanmadığını belirterek, “Görüşmeler sürüyor” dedi.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE YAPILDI

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, özel sektör tarafından yap-işlet-devret (YİD) modeliyle inşa edildi. Bu projelerde araç geçiş bedelleri döviz olarak belirlendi.

Devlet, bu projelere belli sayıda araç geçiş garantisi verdi. Araç geçişleri, garanti sınırının altında kalması halinde aradaki farkı devlet ödüyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız