birgün

28° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.06.2020 14:40

ÖSYM'den öğretmene yanıt: 9999 yılına kadar engellisiniz

ÖSYM, görevine iade edildikten sonra sınavlarda gözetmen olmak başvuran öğretmene, "ÖSYM tarafından sisteme girişiniz 31.12.9999 tarihine kadar engellenmiştir” yanıtını verdi

ÖSYM'den öğretmene yanıt: 9999 yılına kadar engellisiniz

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2016’da ihraç edilen bir öğretmen, 2019’un Kasım ayında göreve iade edildi. Söz konusu karar sonrası göreve başlayan ve ismini güvenlik kaygısıyla vermek istemeyen öğretmen, ÖSYM’nin düzenlediği sınavlarda gözetmen olmak için başvuruda bulundu. ÖSYM’den öğretmene “ÖSYM tarafından sisteme girişiniz 31.12.9999 tarihine kadar engellenmiştir” diye yanıt verildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Diren Yurtsever’e konuşan öğretmen, ihraç edildiği süre boyunca çok zorlu süreçler yaşadığını, ihraç edildiğinde hakkında açılan soruşturmada somut bir şeyin çıkmadığını ve aklandığını belirtti. Öğretmen, ÖSYM tarafından engellendiğini öğrenince, engelin kaldırılması için tekrardan dilekçe verdiğini söyledi.

" 'BİZ SENİ İADE ETTİK AMA SENİ FİŞLEDİK' ANLAMINA GELİYOR"

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, söz konusu konuda kendisine çok sayıda benzer başvurunun geldiğini aktardı. Gergerlioğlu, ÖSYM’nin verdiği yanıtın, “Biz seni iade ettik ama seni fişledik, soykırıma devam ediyoruz” anlamına geldiğini söyledi.

Gergerlioğlu, öğretmenin ihraç edildiği süre boyunca mağdur edildiğine dikkati çekerek, “Türkiye’de artık akıl, mantık, hukuk kalmadı. 9999 diyerek ‘seni sonsuzu kadar, kıyamete kadar affetmeyeceğim’ diyor. Bu kişi zaten görevine başlamış. ‘Kıyametten sonrasında bile affetmeyeceğim’ diyor. Artık komik boyutlara döndü. Bu nasıl kin, nefret! Bu soykırımın nasıl devam ettiğini gösteren bir belge” diye tepki gösterdi.

Gergerlioğlu, ayrıca konuyu Meclis gündemine de taşıdı. Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verilen önergede, şu sorulara yer verildi:

♦ KHK sonrası iade olan öğretmenlere ÖSYM tarafından görev verilmediği iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa gerekçesi nedir?

♦ ÖSYM’nin görev verebilmek için bu öğretmenlerden belge istediği ve bu belgelerden birisinin de hakkında soruşturma olmadığına dair belge olduğu doğru mudur? Bu iddia doğruysa Millî Eğitim Bakanlığı için kişinin aklanması için iade olması yeterli değil midir?

♦ KHK’li öğretmenlerin iade olsalar bile halen üstelerinde baskı oluşturulduğu fişlendikleri iddiası doğru mudur?

♦ İade olan öğretmenlerin diğer öğretmenlerle eşit bir çalışma ortamına kavuşabilmeleri için Bakanlık hangi çalışmaları yapacaktır?

♦ 20 Temmuz 2016’dan sonra KHK ile ihraç olan öğretmen sayısı kaçtır?

♦ OHAL sonrasında ihraç olan öğretmen sayısı kaçtır?

♦ 20 Temmuz 2016’dan sonra görevine iade olan öğretmen sayısı kaçtır?

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız