birgün

15° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

KADIN 11.09.2020 12:42

Otelde tacize maruz bırakılan Kamişli: Ceza alması için mücadele edeceğim

Kırıkkale’deki Carmine Hotel’de Seyit Muhammed Sarı isimli erkek tarafından tacize maruz bırakılan Kardelen Kamişli, BirGün’e konuştu. Tacizci erkeğin ceza alması için mücadele edeceğini söyleyen Kamişli, “Kadınların sokakta rahatça yürüyebilmesi için elimden geleni yapacağım” dedi

Otelde tacize maruz bırakılan Kamişli: Ceza alması için mücadele edeceğim

Meral DANYILDIZ

Sosyal medya hesabı Twitter’dan, Kırıkkale’de bulunan Carmine Hotel’de yaşadığı tacizi anlatan Kardelen Kamişli BirGün’e konuştu.

İş için gittiği Kırıkkale'de bulunduğu oteldeki odasında gece yarısı uyandığında Seyit Muhammet Sarı’yı gördüğünü aktaran Kamişli, tacizci erkeğin ceza alması için elinden geleni yapacağını söyledi.

14 SAAT SONRA ARAMIŞ

Otel sahibi Avukat Gökhan Algül’ün açıklamalarına yanıt veren Kamişli, “Otel sahibi açıklamada hem babamı hem beni aradığını söyledi. Evet, beni aradı. Olay ayın 8’inde sabah üç sularında yaşandı. Akşam ise beş civarında beni aradı. ‘Çok üzgünüz böyle bir şey yaşandığı için ama bizim suçumuz değil, kilit şirketinin suçu. Güncelleme yaparken böyle bir hata oluşmuş’ gibi bir şey söyledi. Aynı zamanda sosyal medyada bu kadar duyulduğu sırada, insanlar oteli arayarak olayın gerçek olup olmadığını sorgulamış. O anlamda çok fazla telefon gelmesi üzerine gece 01.30’da otel sahibi babamı aradı. Çok absürt bir durum. Babam da ‘Beyefendi saatin kaç olduğunun farkında mısınız? Kızım sizden şikâyetçi, bu saatte de aramayın’ diyerek telefonu kapatmış” dedi.

Tacizci erkekten şikâyetçi olduğunu hatırlatan Kamişli, şöyle devam etti: “Otelden eşyalarımı aldıktan sonra ailemle birlikte savcılığa giderek suç duyurusunda bulundum. Bir adliye muhabiri bana savcılığın dün parmak izi almaya otele gittiğini söyledi. Fakat parmak izinin kalmayacağını herkes adı gibi biliyor. Aynı zamanda otelin yaptığı açıklamaya göre de kameralar bozuk.”

KAMERA KAYITLARI SÜMEN ALTI İDDİASI

Kamişli, Kırıkkale’ye gidip emniyetle görüştüğünde, emniyetin hâlâ kamera kayıtlarını incelediğini söylediklerini aktardı. Sonrasında ne olduğu hakkında kendisinin de haberinin olmadığını söyleyen Kamişli, kamera kayıtlarının sümen altı edildiğini belirtti: “Ben orada kalp krizi geçirebilirdim, bir kesici aletle o kişiyi yaralayabilirdim, ben katil yerine düşecektim. Bana cinsel saldırı gerçekleşebilirdi. Otel müdürü benimle görüşmek için polis karakoluna gelmişti, kendisi ‘Bize anlayış gösterin’ dedi. Ben de kendisine asıl onun beni anlaması gerektiğini söyledim. Bu kişi bundan sonra alkolün arkasına sığınmaya çalışacaktır diye düşünüyorum ama alkol hafifletici bir neden olmamalı. Ben elimden geldiğince çabalayacağım. Umarım emsal, caydırıcı bir karar çıkar mahkeme sonucunda. Artık kadınlar sokakta bile yürüyemiyor maalesef. Bunu sağlamak için ben de elimden geleni yapacağım.”

‘YASAL TAKİPTE BULUNACAĞIZ’

EMO Ankara Şubesi Kadın Komisyonu da olaya ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Arkadaşımıza yönelik bu saldırı ve tacizin tek faili Seyit Muhammed Sarı değil aynı zamanda olaya gerektiği ciddiyetle yaklaşmayan hotel yetkilileri ve görevlileri, lobide bulunan diğer muhataplar ve tabii ki bir kadının şikâyeti üzerine olay yerine gelip görevinin gereğini yerine getirmeyen emniyet güçleridir. Başta Seyit Muhammet Sarı olmak üzere, otelde konaklayanların güvenliğini sağlamayıp odalarına girilmesine seyirci kalan Carmina Otel yönetimi ile çalışanlarının ve sessiz kalarak bu suça ortak olan herkesin cezalandırılması gerekmektedir. Kadına yönelik taciz ve şiddet vakalarının pek çoğunda, yasalarda belirtilmiş olmasına rağmen gerekli koruma kararlarını ve tedbirleri almayan kolluk kuvvetleri, maalesef ki bu olayda da aynı yaklaşımı sergilemiştir. EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi kadın arkadaşımız Kardelen Kamişli’ye yönelik bu saldırı ve tacizi kınıyor, olayın ve sonrasında ortaya çıkan ihmaller ve yanlışlar zincirinin yasal takibinde bulunacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız