birgün

21° AÇIK

DÜNYA 12.01.2020 16:33

Oyuncu Joaquin Phoenix, iklim krizi eyleminde gözaltına alındı

Joker’in başrol oyuncusu Joaquin Phoenix, Jane Fonda’nın düzenlediği iklim krizi eyleminde gözaltına alındı

Oyuncu Joaquin Phoenix, iklim krizi eyleminde gözaltına alındı

Senenin en çok konuşulan yapımlarından Joker’deki performansıyla eleştirmenlerin ve seyircilerin övgüsünü kazanan Joaquin Phoenix, Washington’da düzenlenen iklim krizi eyleminde gözaltına alındı.

Kısa süre önce Altın Küre Ödül Töreni’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Joaquin Phoenix, oyuncu ve aktivist Jane Fonda’nın düzenlediği protesto gösterisine katıldı.

Independent Türkçe'nin The Wrap'tan aktardığı habere göre, gösteri sırasında bir konuşma da yapan Phoenix, vegan olmanın ve yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmenin iklim krizine etkisinden bahsetti.

Phoenix, “Ne yapabileceğim konusunu çok düşündüm. Kaçınamayacağım şeyler var. Bugün buraya uçakla geldim ve dün gece de bir uçaktaydım. Ama yapabileceğim bir şey, beslenme düzenimi değiştirmek” dedi.

Fonda, Martin Sheen, June Diane Raphael ve Susan Sarandon’ın da katıldığı protesto gösterisi sırasında aktör Martin Sheen’in de gözaltına alındığı bildirildi.

Fonda, bu eylemin ABD Kongre binası civarındaki merdivenlerde düzenlendiği eylemlerin sonuncusu olduğunu, protesto gösterilerine başka bölgelerde devam edeceğini söyledi.

Jane Fonda ekimden bu yana her cuma iklim krizine dikkat çekmek amacıyla Kongre binası civarında protesto gösterisi düzenliyor.

Oyuncu gelecek hafta Los Angeles’a giderek başrolünde yer aldığı Grace ve Frankie dizisinin son sezonu için çekimlere katılacak.

Fonda’nın kendisi de protesto gösterileri sırasında 5 kez gözaltına alınmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız