Ozanın Günü ve Homeros Okuması, 20'inci yılında özel bir etkinlikle gerçekleşecek. 7-8 Ağustos tarihlerinde Salhane'de gerçekleşecek etkinlikte yılın ozanı, ilk yılın ozanı olan Cevat Çapan olacak.

Ozanın Günü ve Homeros Okuması'nda 20. yıla özel etkinlik

Birincisi 2001 yılında yapılan ve gelenekselleşen şiir şöleni bu hafta 7-8 Ağustos günleri Bozcaada’da yapılıyor. Pandemi nedeniyle geçen yıl “naklen” gerçekleştirilen etkinlik bu yıl Salhane’de merkezli bir şenlik halinde geçecek.

Beş yıllık bir aradan sonra ilk kez gün doğarken Arka Deniz’de buluşulup Homeros’un İlyada destanından parçalar ve doğa-insan çatışmasına ilişkin bir bölüm okunacak.

Bu yılın ozanı tıpkı ilk yıl olduğu gibi Cevat Çapan. Ama Çapan bu yıl İskenderiyeli ve İstanbullu şair Kavafis’ten çevirdiği şiirlerle Ege’nin sesini duyuracak. Çapan’ın Kavafis’ten çevirdiği İthaka şiiri dilimize yapılmış en güzel çevirilerden biri sayılıyor.

Udi bestekar Mutlu Torun, Homeros döneminden Bizans ve Osmanlı müsikisine giden yolu Halk Eğitim salonundaki konserle çağdaş müziğimizle buluşturacak. Yine birlikte şarkılar söylenecek.

İlyada’yı resimlemek için yıllardır çalışan ressam Ersin Burak’ın etkileyici tuvalleri Armagrandi Otel’de sergilenecek. Burak’ın Troya Savaşı ile Çanakkale savaşları arasında ilinti kuran resimleri çok beğeniliyor.

Troya ve arkeoloji uzmanları Prof. Dr. Rüstem Aslan ile Arkeolog Nezih Başgelen kazılarda gelinen son durumu özetleyecek, Troya’nın bizim için önemini anlatacaklar. Bu toplantı Zübeyde Hanım Parkı’nda.

Bozcaada Belediyesi’nce desteklenen ve Haluk Şahin ile İdil Konuk tarafından organize edilen bu yılki etkinliği de birçok ada işletmesi ve bireyi katkılarıyla ayakta tutuyor.

ozanin-gunu-ve-homeros-okumasi-nda-20-yila-ozel-etkinlik-907107-1.