birgün

12° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 04.12.2018 12:46

'Özel çocuklar'ın diploma coşkusu

'Özel çocuklar'ın diploma coşkusu

Hacettepe Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü tarafından Dünya Engelliler Günü kapsamında 29 Kasım 2018 tarihinde üniversite çağında olup üniversiteye devam edemeyen özel gereksinimli bireyler için “bir günlük üniversite” etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe zihin engeli, Down Sendromu ve otizm spektrum bozukluğu tanısı olan 6 öğrenci katıldı. Etkinlikte özel gereksinimli öğrencilerin üniversitedeki etkinliklere ve derslere katılımını sağlamak ve onların üniversite yaşamını bir gün de olsa deneyimlemelerine olanak tanımak amaçlandı. Öğrenciler gün boyunca üniversitenin çeşitli birimlerinde derslere ve etkinliklere katıldı.

Aynı öğrenciler, 3 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen ve paralimpik masa tenisi dünya şampiyonu Abdullah Öztürk, dünya üçüncüsü Ali Öztürk, TRT işaret dili haber spikeri Bahar Gökkuş Şahin, görme engelli Hukuk Fakültesi öğrencisi Huzeyfe Aydın ve İlgi Otizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nejla Arslankurt’un panelist olarak katıldığı; zihin engelli ressam Muhammed Yalçın’ın da resim sergisiyle yer aldığı “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yoktur” adlı etkinlikte sembolik olarak üniversite diplomalarını aldılar. “Özel Çocuklar”ın diploma sevinci görülmeye değerdi. Onların bu coşkusu salondaki kalabalığı da duygulandırdı.

Eğitim Fakültesi Dekanı Ayhan Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan panelde ise konuklar birbirinden ilginç hikâyeleri ve yaptıkları esprilerle izleyicileri kahkahalara boğdular hem de farkındalık oluşumunda genç öğrencilere farklı bakış açıları sağladılar.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız