birgün

22° AÇIK

EĞİTİM 08.12.2019 07:41

Özgür Boza velileri MEB'e çağrı yaptı: Çocuklar paralı okullara mahkûm edilmesin

Özgür Boza velileri MEB'e çağrı yaptı: Çocuklar paralı okullara mahkûm edilmesin

Berfin ŞENGİL

İlk ara tatilin ardından eğitimi durduran Özgür Boza Okulları’nın önünde veliler ve öğrenciler basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamayı Orhan Vardar isimli veli okudu. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Özgür Boza Okulları, Köy Enstitüsü adını bu ticarethaneye sermaye yaparak önce Enstitü Koleji adıyla kuruldu. Okulun kurucusu Özgür Boza ilk kayıt aldığında, beş yıl boyunca şubeleşmeye gitmeyeceklerini söylerken, henüz kuruluşunun altıncı ayında Maltepe’de bir şube açmaya kalktı.

Boza, Maltepe şubesi için 53 öğrenci kaydı alıp, velilerden eğitim-öğretim ücretlerini alırken 10 gün içerisinde okulu kapattığını duyurdu. Yani okul hiç açılamadı. Velilerden alınan ücretler ise halen ödenmiş değil. Okuldaki sorunlar giderek daha görünür olurken Özgür Boza’nın açıklamalarına güvenemeyen veliler, çocuklarının kayıtlarını okuldan almaya başladı.

Tıpkı Maltepe’de olduğu gibi, Ataşehir Şubesi’nde de çocuklarını okuldan alan velilere ücretleri geri iade edilmedi.

Biz istiyoruz ki,

♦ Özgür Boza gibi duyguları istismar eden tüccarlar eğitimden ellerine çeksin.
♦ Çocuklarımızın yaşadığı mağduriyeti yeniden başka çocuklar yaşamasın.
♦ Aylarca maaşları ödenmeden çalıştırılan öğretmenlerimizin hakları verilsin.·
♦ Devlet okullarında kamusal, bilimsel ve nitelikli eğitimin sürdürülmesi için olanaklar sağlansın, çocuklarımız paralı okullara mahkum edilmesin.”

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız