birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Özgür Özel: İktidar, BAE ve Katar tarafından dolarla terbiye ediliyor

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP'li Özgür Özel, "iktidarın BAE ve Katar tarafından dolarla terbiye edildiğini" söyledi.

SİYASET 08.12.2021 18:04
Özgür Özel: İktidar, BAE ve Katar tarafından dolarla terbiye ediliyor
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, iktidarın, 15 Temmuz darbe girişiminin finansörü olarak suçladığı Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) bugün ekonomik sorunlardan kurtuluşun adresi olarak gördüğünü kaydeden Özel, "iktidarın BAE ve Katar tarafından dolarla terbiye edildiğini" söyledi.

Özel, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ziyareti sonrası yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

‘BU HALE DÜŞTÜĞÜMÜZE İNANAMIYORUZ’

BAE'ye Aselsan ve Havelsan hisselerinin veya tamamının satılacağı yönünde haberler bulunduğunu anımsatan Özel, henüz yalanlanmayan bu konunun bütçe görüşmelerinde ilgili bakanlar tarafından açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirtti. Özel, "Düşünün ki Türkiye'de darbeye finansör olmuş birileri, Havelsan ve Aselsan gibi alabildiğine stratejik, önemli ve milli güvenlik açısından kritik kurumlarda parayı masaya basıyor ve gidip incelemeye başlıyorlar. Oralarda önümüzdeki dönemlerde öğreneceğimiz işbirlikleri, hisse devirleri ve el değiştirmeler. Bu hale düştüğümüze inanamıyoruz, bu hale düşmekten utanç duyuyoruz" diye konuştu.

Erdoğan'ın "Avrupa Birliği'nin Kavala ile Demirtaş ile şununla bununla ilgili aldığı kararları tanımıyoruz" sözlerini aktaran Özel, bu açıklamalar nedeniyle AB ülkelerinden yatırım gelmediğini kaydetti. Volkswagen'in Manisa'da fabrika açma planını, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuru inadı" nedeniyle iptal ettiğini söyleyen Özel, "Şimdi eldeki Volkswagen'i kaçırmaktan, eldeki Aselsan ve Havelsan'ı BAE'ye kaptırma noktasında geldik" sözlerini sarf etti.

‘ÜLKEDE STOKÇULUK VARSA EKONOMİ KÖTÜ YÖNETİLİYOR DEMEKTİR’

Özel, Erdoğan'ın stokçulara ilişkin sözlerini de aktararak, Erdoğan'ın bu konuda son 4 yılda defalarca açıklama yaptığını ancak herhangi bir yaptırıma gidilmediğini savundu. Dünyanın en iyi ekonomilerinin Hristiyan ülkelerde olduğunu ve buralarda stokçuluk bulunmamasının haramdan korkmalarından kaynaklanmadığını söyleyen Özel, "Bir ülkede stokçuluk varsa ekonomi kötü yönetiliyor, fiyat istikrarı yok demektir. Malı piyasada az yapan da malın fiyatını fahiş yapan da kötü ekonomi yönetimidir. Bir ülkenin başbakanı, cumhurbaşkanı 20 yıldır ülkeyi yönetecek, o ülkede 20 yıl sonra stokçuluk baş gösterecek, o da stokçuyu hedef gösterecek. Hedef, suçlu, sorumlu sensin" ifadelerini kullandı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol