birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 26.02.2019 13:03

Özgür Üniversite’den Fikret Başkaya için dayanışma çağrısı

Özgür Üniversite, Fikret Başkaya’ya sayfalarında yayınlanan bir yazıdan dolayı dava açıldığını belirterek dayanışma çağrısında bulundu. Özgür Üniversite Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı Başkanı, Yazar Fikret Başkaya hakkında, 7 Kasım 2016 tarihinde ozguruniversite.org  sayfasında yayınlanan “Asıl Terör Devlet Terörüdür” başlığını taşıyan yazısında, terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Dava ile […]

Özgür Üniversite’den Fikret Başkaya için dayanışma çağrısı

Özgür Üniversite, Fikret Başkaya’ya sayfalarında yayınlanan bir yazıdan dolayı dava açıldığını belirterek dayanışma çağrısında bulundu.

Özgür Üniversite Türkiye ve Ortadoğu Forumu Vakfı Başkanı, Yazar Fikret Başkaya hakkında, 7 Kasım 2016 tarihinde ozguruniversite.org  sayfasında yayınlanan “Asıl Terör Devlet Terörüdür” başlığını taşıyan yazısında, terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Dava ile ilgili Özgür Üniversite tarafından yapılan açıklamada, Fikret Başkaya’nın hayatı boyunca ifade özgürlüğünün ve özgür düşüncenin savunucusu olduğu vurgulandı.

“Fikret Başkaya hocanın yazısında, terör örgütü propagandası ‘keşfetmek’, mesnetsiz olduğu gibi, söz konusu yazının dava konusu yapılması da kabul edilebilir değildir” denilen açıklamada, “Bu tutum  özgür düşüncenin ve ifade özgürlüğünün inkârıdır. Ve ifade özgürlüğünü, özgür düşünceyi, özgür tartışmayı yasaklayan bir rejim, bir sosyal sistem önünü göremez, yolunu bulamaz, çürür ve çöker” ifadeleri kullanıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

“Açılan davanın ilk duruşmasının 21 Mart 2019 Perşembe günü saat 09.30’da Ankara 21’inci Ağır Ceza Mahkemesinde yapılacağı belirtilen açıklamada “Özgür Üniversite olarak, ifade (düşünce) özgürlüğünü önemseyen herkesi, hocamızla dayanışmaya çağırıyoruz. Unutmamak gerekir ki, özgürlük farklı düşünenin, başkasının özgürlüğüdür.”


Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız