birgün

18° KAPALI

SİYASET 16.04.2021 18:07

Öztrak: 128 milyar dolar ekonomik cehalet ve siyasi hırs yüzünden buharlaştırılmıştır

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın rezervlerinde eriyen 128 milyar dolar ile ilgili "Yaşanan dünya ekonomi ve finans tarihine geçecek bir skandaldır" dedi.

Öztrak: 128 milyar dolar ekonomik cehalet ve siyasi hırs yüzünden buharlaştırılmıştır

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın rezervlerinde eriyen ve yurttaşların hesap sorduğu 128 milyar dolara ilişkin "Erdoğan Şahsım Hükümeti bizi dünyaya rezil etmiştir. Milletin 128 milyar doları, görülmemiş bir ekonomik cehalet ve siyasi hırs yüzünden buharlaştırılmıştır" dedi.

CHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Öztrak, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümetinin milletin 128 milyar dolarını boş yere kumar masasına sürdüğünü ve kaybettiğini söyledi.

"MİLLET, FİNANS BARONLARINA TESLİM EDİLMİŞTİR"

"Milletimiz bu 128 milyar doları yerine koymak için her ay 100 milyon dolar biriktirse gideni yerine koymak 107 yılımızı alacaktır" diyen Öztrak’ın konuşması şöyle:

128 milyar doların hangi yöntemle, hangi kurdan, kimlere satıldığını açıklayacaksınız. Şurası çok açıktır; Milletin 128 milyar doları, görülmemiş bir ekonomik cehalet ve siyasi hırs yüzünden buharlaştırılmıştır. Damat, kayınpederinin kerameti kendinden menkul, 'faiz sebep enflasyon sonuçtur' iddiasını ispatlamak için sermaye hareketlerinin serbest olduğu bir ekonomide hem faizi hem de döviz kurunu kontrol etmeye çalışmıştır. Hiçbir kurala, akla, mantığa uymadan 128 milyar doları, dibi delik kovaya boşaltmıştır. Neticede ne faiz düşmüş ne de döviz ucuzlamıştır. Millet finans baronlarına teslim edilmiştir.
Erdoğan Şahsım Hükümeti, milletin 128 milyar dolarını boş yere kumar masasına sürmüş ve kaybetmiştir. Milletimiz bu 128 milyar doları yerine koymak için her ay 100 milyon dolar biriktirse gideni yerine koymak 107 yılımızı alacaktır. Çocuklarımızın, torunlarımızın hatta onların torunlarına bile iktidarın kumar borcunu ödemek üstlerine kalmıştır. Diğer yandan 5,5- 6 liralardan satılan dolarların, kimlerin hesabında olduğu belli değildir. Bugün bu dövizleri yeniden satın almak için en az 8 lira ödeyeceğiz. Yarın bunun nerelere çıkacağı ise belli değildir. Bu kumarı oynayanlar çok büyük bir kamu zararına yol açmışlardır. Ortaya çıkan bu kamu zararının hesabını sormak da bizim asli görevimizdir. Yaşanan dünya ekonomi ve finans tarihine geçecek bir skandaldır. Erdoğan Şahsım Hükümeti bizi dünyaya rezil etmiştir. Allah aşkına, biz bu skandalın hesabını sormayacağız da neyin hesabını soracağız?

CNN MUHABİRİNE TEPKİ

CNN Türk muhabirinin "Millet İttifakı’nda adaylık konusunda görüş ayrılığı olacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna “Düşünmüyorum. Buradan havuz medyasına ekmek çıkmaz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol