CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin, “Aralık’taki yüzde 13,58’lik rekorun üzerine, yüzde 11,10’la ikinci bir enflasyon rekorunu tarihte ilk kez yaşıyoruz. Erdoğan’ın deneyi milletimize çok pahalıya patladı. Milletin sırtına kambur olanlar milletin sırtından inmeden, enflasyon kamburu da kalkmaz. Sandıktan kaçma. Milletten korkma Erdoğan” dedi.

Öztrak’tan enflasyon tepkisi: İkinci bir enflasyon rekorunu tarihte ilk kez yaşıyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Ocak 2022 dönemi enflasyon verileriyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Öztrak’ın açıklaması şöyle:

TARİHTE İLK KEZ YAŞIYORUZ

Hem tüketici hem de üretici enflasyonu, mevcut seride ocak aylarının rekorunu kırdı. Ocak ayında tüketici enflasyonu yüzde 11,10, üretici enflasyonu yüzde 10,45 oldu. Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre ise Ocak'ta tüketici enflasyonu yüzde 15,52. Yine geçmişe baktığımızda, 1988’den bu yana en yüksek Ocak enflasyonunu bu yıl yaşadık. Ama daha da vahimi, Aralık’taki yüzde 13,58’lik rekorun üzerine, yüzde 11,10’la ikinci bir enflasyon rekorunu tarihte ilk kez yaşıyoruz. Erdoğan’ın deneyi milletimize çok pahalıya patladı.

KORKUNÇ BİR TSUNAMİ GELMEYE DEVAM EDİYOR

Ocak ayında üretici enflasyonu, tüketici enflasyonun altında kaldı. Ancak hala ‘turpun büyüğü heybede.’ 12 aylık üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki fark 45 puan ile yine rekor tazeledi. Üretici fiyatlarından tüketiciye doğru korkunç bir tsunami gelmeye devam ediyor.

MEMUR ŞİMDİDEN ALACAKLI

Memura ‘2022’nin ilk 6 ayı için yüzde 5’lik zammı, yüzde 7,5 yaptık’ diyerek, günlerce caka sattılar. Memura zam yüzde 7,5. Ocak enflasyonu yüzde 11,1. Memur maaşlarına yapılan zam daha yılın ilk 21 gününde eridi gitti. Memur şimdiden alacaklı... Milletten utanıp özür dilerler mi? Ne gezer!

‘Faizi indirdik, enflasyon daha da düşecek’”, ‘enflasyon kamburunu bir süre taşıyacağız’, ‘enflasyon Ocak’ta negatif olur’, ‘enflasyon Ocak’ta pik yapar’, ‘enflasyon Nisan’da pik yapar’ diyerek milletin üzerindeki yükü ağırlaştırdıkça ağırlaştırıyorlar.

Milletin sırtına kambur olanlar milletin sırtından inmeden, enflasyon kamburu da kalkmaz. Bu apaçık ortadır. Milletimiz sırtındaki kamburu atmak için artık gün sayıyor. Millete kambur olanlar da kambura yatarak sandıktan kaçıyor. Sandıktan kaçma. Milletten korkma Erdoğan!”