birgün

15° AÇIK

“Palalı Sabri” soruşturmasında iddianame tamamlandı: Fas-İstanbul arasında fuhuş hattı

Gezi Direnişi'ne katılanlara palayla saldıran Sabri Çelebi'nin soruşturmasında iddianame tamamlandı. Çelebi, Fas-İstanbul arasında "fuhuş hattı" kurmakla suçlanıyor.

GÜNCEL 09.07.2022 08:39
“Palalı Sabri” soruşturmasında iddianame tamamlandı: Fas-İstanbul arasında fuhuş hattı Fotoğraf: Arşiv
Abone Ol google-news

Gezi Direnişi sırasında halka elindeki palayla saldıran Sabri Çelebi hakkında yürütülen soruşturmada iddianame tamamlandı. Çelebi'nin kadınları fuhuşa zorladığı ifade edildi.

Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre, Çelebi, Fas-İstanbul arasında "fuhuş hattı" kurmakla suçlanıyor. İddianamede, Fas’tan sağlık sorunları nedeniyle ameliyat olmak için geldiğini belirten Ahlam Oudar; otellerde kaldığını, garson olarak çalışmaya başladığı ve kulüpte fuhuşa zorlandığını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Çelebi’nin ‘suç örgütü kurmak ve yönetmek’, ‘insan ticareti yapmak’, ‘bir kimseyi fuhşa teşvik etmek’ suçlarından 140 yıldan 248 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

***

NE OLMUŞTU?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, “Palalı Sabri” adıyla tanınan Sabri Çelebi’nin kurduğu suç örgütüne yönelik çalışma başlatmıştı.

Yapılan incelemede Beşiktaş’ta ve Beyoğlu’da örgüt üyelerince işletilen gece kulüplerinde çalıştırılan yabancı uyruklu kadınların pasaportlarına örgüt üyelerince el konulduğu, zorla çalıştırılan kadınların fuhşa zorlandığı tespit edilmişti. Örgütün kadınlara kaçmaması için Beyoğlu Talimhane ve Odakule civarında kiraladıkları pansiyon odaları, kuaför salonları, marketlerde ikamet sağladığı, gece ise kadınların VIP araçlarla çalışacakları gece kulüplerine götürüldüğü belirlenmişti.

GEZİ’DE İNSANLARA SALDIRMIŞTI

Operasyon için düğmeye basan ekipler, belirlenen adreslere baskın düzenlemişti. Operasyonda firari Sabri Çelebi’nin kardeşi Mehmet Çelebi’nin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli yakalanmıştı. Gece kulüplerinde çalıştırılan ve büyük çoğunluğu Fas uyruklu olan toplam 62 kadın örgütün elinden kurtarılmıştı.

Çetenin elebaşının Gezi direnişi sırasında yurttaşlara pala ile saldırdığı için “Palalı Sabri” olarak bilinen Sabri Çelebi olduğu ortaya çıkmıştı.

Ayrıca dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Palalı Sabri’yi savunmuş ve “İnsanların burasına gelirse o insanlara siz engel olamazsınız” demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol