birgün

18° AÇIK

YAŞAM 21.04.2021 16:23

Pandemi, karbon salınımında rekor getirecek

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), pandemi sonrası ekonomideki toparlanma çabasının karbon salınımını rekor seviyelere getireceğini beklediklerini açıkladı.

Pandemi, karbon salınımında rekor getirecek

Uluslararası Enerji Ajansı, yıllık karbon emisyon miktarının, 2021 sonundan itibaren tarihin ölçülmüş en yüksek ikinci seviyesine ulaşacağını açıkladı.

Ajans, yayınladığı raporda pandemiyle beraber zayıflayan dünya ekonomisinin toparlanabilmesi için dökülecek çabanın, karbon salınımını tehlikeli miktarda yükselteceğinden duydukları endişeyi belirtti.

Ekonomik tahribatın altından kalkılabilmesi için özellikle Asya’da kullanılan kömür miktarının yüzde 4,5 artmasının, karbon salınımını ciddi oranda yükselteceği, salınımın en yüksek ölçüldüğü 2014 yılı seviyesine yükselebileceği belirtildi.

KIYAMET SENARYOSU

Rapordaki bir diğer önemli detay da gezegenin yıllık ısınma miktarındaki artış. Uzun zamandır senelik 1,5 derecelik ısınmanın bu yıl üzerine çıkılabileceği, bunun da bir kıyamet senaryosu olarak görüldüğü uzmanlar tarafından belirtiliyordu. Bu seviyede bir karbon salınımı, yıllık ısınma artışını da arttıracak bir etken olarak görüldüğü için gezegenin geleceği açısından da ciddi bir sorun oluşturuyor.

Uzmanlar, ısınma ve karbon salınımı konusundaki tehlikeye karşı devletleri gerekli sorumlulukları almaya ve Paris anlaşmasının gereklerini yerine getirmeye çağırdı. Bunun yanında yenilenebilir enerjiye yönelik talebin artması ve pandeminin ikinci dünya savaşından beri yaşanan en az enerji talebini ortaya çıkarması, rapordaki olumlu detaylar arasında yer alıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol