birgün

20° PARÇALI BULUTLU

KADIN 22.11.2020 07:48

Pandemide engelli kadınlara yönelik erkek şiddeti arttı: Saldırganlar evli oldukları erkekler

Türkiye Körler Federasyonu'nun hazırladığı rapora göre engelli kadınlara pandemi döneminde şiddet arttı. Engelli kadınların yüzde 34’ü evli oldukları erkekler tarafından şiddete maruz bırakıldı.

Pandemide engelli kadınlara yönelik erkek şiddeti arttı: Saldırganlar evli oldukları erkekler

HABER MERKEZİ

Türkiye Körler Federasyonu’nun, ‘Covid-19 Pandemisinde Engelli Kadınlara Yönelik Hak İhlalleri Raporu’na göre engelli kadınlara yönelik erkek şiddeti arttı. 225 engelli kadın ile yapılan anket sonucunun yer aldığı raporda, koronavirüs pandemisi sırasında kadınların yaşadıkları anlatıldı. Engelli kadınların pandemide daha çok şiddete maruz bırakıldığına dikkat çekilen raporda, ekonomik, fiziki, cinsel, duygusal, sözel şiddet biçimlerinden en az birisine maruz kalanların oranı yüzde 39,6 oldu. Salgından önce bu oran 33,4’tü.

Engelli kadınların yüzde 34’ü evli oldukları erkekler, yüzde 16’sı babaları, yüzde 13’ü anneleri, yüzde 11’i ise çocukları tarafından şiddete maruz bırakıldı.

Şiddetin yüzde 80’inin ev içinde gerçekleştiğine vurgu yapılan raporda, ayrıca engelli kadınların yüzde 43,9’unun pandemi döneminde psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu, bunların yüzde 93’ünün psikolojik destek alamadığının altı çizildi.

PANDEMİDE İŞSİZLİK ARTTI

Engelli kadınların yüzde 76,4’ünün büyükşehirlerde ve şehir merkezlerinde yaşadığı aktarılan rapora göre yüzde 45,3’ü aynı evde dört ve daha fazla sayıda kişiyle beraber yaşıyor. Engelli kadınların yüzde 70’inin hane halkı aylık geliri 5 bin TL’nin altındayken, yüzde 24’ünün hane geliri bin TL’ye bile ulaşmadı. Öte yandan engelli kadınların işsizlik oranı pandemi döneminde yüzde 32’ye yaklaştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol