birgün

10° AÇIK

DÜNYA 27.02.2020 17:47

Papa'nın program iptali, koronavirüs söylentisine yol açtı

İtalya koronavirüs salgınıyla boğuşurken, başkent Roma’da bir ayine katılması beklenen Papa Francis, ‘geçirdiği rahatsızlık’ nedeniyle programını iptal etti

Papa'nın program iptali, koronavirüs söylentisine yol açtı

Papa Francis, 'hafif bir rahatsızlık geçirdiği' gerekçesiyle Roma'daki programını iptal. Francis'in öksürürken çekilen görüntüleri ise İtalya'daki koronavirüs salgını nedeniyle tartışma yarattı. Sosyal medyada çok sayıda kişi Francis'in koronavirüse yakalanmış olabileceği şüphesini dile getirdi.

İtalya’nın başkenti Roma içinde bulunan Vatikan’dan yapılan açıklamada, Papa Francis’in ‘ufak bir rahatsızlık’ yaşadığı ve bu nedenle Roma’daki St. John Lateran Bazilikası’nda yapılan ayine katılmadığı belirtildi.

Basın Sözcüsü Matteo Bruni, Papa’nın Vatikan’da dinlenmeyi tercih ettiğini açıkladı. Bruni, Papa’nın programında bunun dışında bir değişiklik olmadığını da söyledi.

Sık sık öksürüp burnunu siliyordu

Papa’nın rahatsızlığına dair detay verilmedi ancak 83 yaşındaki dini liderin dün Kül Çarşambası ayininde (Paskalya'dan önce gelen büyük perhiz süresinin ilk çarşambası) sık sık öksürdüğü ve burnunu sildiği görüldü.

Öte yandan ‘rahatsızlık’ duyurusu, Papa’nın Aziz Petrus Meydanı’nda insanların başını öpüp, yüzlerine dokunacak kadar kalabalıkla haşır neşir olmasından bir gün sonra geldi. Meydanda yaklaşık 12 bin kişi bulunduğu belirtiliyordu.

Papa Francis, kalabalıkla olan buluşmasında koronavirüs salgınıyla mücadele veren herkesle dayanışma içinde olduklarını vurgulamıştı.

Bir hayli yoğun programı olan Papa, iptal seçeneğine çok nadir başvuruyor.

Çocukken geçirdiği bir enfeksiyon sebebiyle akciğerlerinden biri alınmış olan Papa’nın siyatiği olduğu biliniyor.

Koronavirüsün en yaygın görüldüğü Avrupa ülkesi olan İtalya’da şu ana kadar 12 kişi hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi, doğrulanmış vaka sayısı da 400’e yükseldi.

Roma’da üç koronavirüs vakası tespit edildi ancak tümünün iyileştiği belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız