birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Paralar sağlığa gitmiyor: Bakanlıktan Yeşilay’a 148 milyon TL

Yurttaşlar koronavirüs salgını ile boğuşurken Sağlık Bakanlığı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın yöneticisi olduğu Yeşilay’a bu yılın ilk altı ayında tam 148 milyon TL aktardı. CHP Milletvekili Emir, Yeşilay’ın yönetiminde yer alan isimlere dikkati çekerek, “Milyonlarca lira kimler için harcanıyor?” diye sordu.

GÜNCEL 20.08.2020 06:25
Paralar sağlığa gitmiyor: Bakanlıktan Yeşilay’a 148 milyon TL
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Sağlık Bakanlığı, yurttaşların koronavirüs salgını ve ekonomik krizle boğuştu bu yılın ilk altı ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’ın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu Yeşilay’a milyonlarca lira aktardı.

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın açıkladığı harcama rakamlarına göre, bu yılın ocak ve haziran aylarını kapsayan altı aylık döneminde Yeşilay’a ‘yardım’ adı altında tam 148 milyon 548 bin TL aktardı. Sağlık Bakanlığı, 2019 yılında ise Yeşilay’a 93 milyon TL’lik yardımda bulundu. Yeşilay’ın resmi internet sitesinde faaliyetlere ve harcamalara ilişkin detaylı bilgilere yer verilmedi. Sağlık Bakanlığı’nın yardım yaptığı yerler arasında Kızılay da yer alırken bu kuruma altı ayda toplam 1 milyon 427 bin TL aktarıldı.

BU PARALARI NEREYE HARCIYOR?

Sağlık Bakanlığı bütçesinden Yeşilay’a aktarılan milyonlarca liralık kaynağın katlanarak arttığını vurgulayan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, konuyla ilgili BirGün’e değerlendirmede bulundu. Yeşilay’a aktarılan milyonlarca liranın nasıl harcandının soru işaretleriyle dolu olduğunu kaydeden Emir, şöyle konuştu:

“Yeşilay, bu paraları nereye harcıyor? Daha önce bu soruyu iktidara yönelttik ama tatmin edici cevaplar alamadık. Yeşilay yönetiminin aile içinde dağıtıldığını, yönetimin belirli ailelere emanet edildiğini, çocukların ve eşlerin Yeşilay’ın Yönetim Kurulu’nda olduğunu da biliyoruz. Yeşilay, bu paralara kimler için harcıyor.”

paralar-sagliga-gitmiyor-bakanliktan-yesilay-a-148-milyon-tl-770829-1.
Geçen yıl Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, eşi Esra
Albayrak’ın yönetiminde yer aldığı Yeşilay’ı ziyaret etmişti.

USULSÜZ HARCAMA DUYUMLARI

Konunun takipçisi olacaklarını dile getiren Emir, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yeşilay’a yardım adı altında aktarılan bu bütçenin keyfi kullanıldığına dair kaygılarımız ve duyumlarımız var. Kamu yönetimi liyakat esasına dayanmalı. Bu tür kuruluşların yönetiminde, ‘eş, dost’ yerine alanında uzman isimler yer almalı. Yeşilay ve diğer kurumlar harcanan her kuruşun hesabını kamuoyuna vermeli.”

YÖNETİMDE AKRABALAR VAR

Yeşilay’ın resmi internet sitesinde yer alan Yönetim Kurulu Üyeleri arasında da şu isimler dikkat çekiyor:

■ AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızı ve aynı zamanda da Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak.
■ AKP’li eski Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşi İlyas Kaya.
■ İktidara yakınlığıyla bilinen Önder İmam Hatipliler Derneği’nde genel başkan yardımcısı Yasin Erol.
■ Önder İmam Hatipliler Derneği’nde genel başkanvekili Ahmet Kaan.
■ Numan Kurtulmuş’un kurucusu olduğu HAS Parti’den milletvekili adayı olan Osman Baturhan Dursun.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol