Ağrı’da Ali Boçnak isimli kişinin geçen yıl Kürtçe mevlit okuduğu için ceza aldığı ve yaşadığı sağlık sorunlarının tedavi edilmemesinden kaynaklı olarak hayatını kaybettiği yönündeki haberler, Patnos Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yalanlandı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, ‘hükümlünün ceza infaz kurumunda kalmasında bir sakınca yok’ şeklinde rapor verilmesinden yaklaşık 1,5 ay sonra, Ali Boçnak’ın ‘kalp krizi şüphesi ile doğal ölümünün gerçekleştiği’ savunuldu.

Patnos Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan ‘Kürtçe mevlit’ açıklaması: İddialar asılsız, ölüm doğal

Ağrı’nın Patnos ilçesinde bulunan cezaevinde tutuklu olan 76 yaşındaki Ali Boçnak’ın geçen yıl Kürtçe mevlit okuduğu için ceza aldığı ve yaşadığı sağlık sorunlarının tedavi edilmemesinden kaynaklı olarak hayatını kaybettiği yönünde ortaya çıkan haberlerin ardından Patnos Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, tutuklunun “PKK’ye üye olma” suçundan 2012 yılında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından cezalandırıldığı ve yaşadığı sağlık sorunlarının tedavisi için ‘gerekli olan tüm işlemlerin yapıldığı’ ifade edildi.

Ali Boçnak için, Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 06 Ağustos 2020 tarihli raporunda, ‘ceza infaz kurumunda kalmasında bir sakınca bulunmadığı’ yönünde karar verildiğini belirten Başsavcılık, ölümün, Patnos Devlet Hastanesince düzenlenen ölüm belgesinde ‘kalp krizi şüphesi ile doğal ölüm’ olarak kaydedildiğini aktardı.

Patnos Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“PKK ÜYELİĞİNDEN 7 YIL 6 AY CEZA ALDI”

“Bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan, hükümlü Ali Boçnak’ın Kürtçe mevlit okuduğu için ceza aldığı, ceza infaz kurumunda sağlık sorunları yaşadığı ve gerekli tedavilerinin yapılmadığı için vefat ettiği yönündeki iddialar üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ali Boçnak, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 26/04/2012 tarihli kararı ile PKK Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan 7 yıl 6 ay hapis ile cezalandırılmış olup, 09/09/2017 tarihinde Kars T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna alınmış, 04/12/2017 tarihinde de Patnos L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakil edilmiştir.

Hükümlünün ceza infaz kurumunda bulunduğu süre içerisinde de, sağlık sorunlarının tedavisi ile ilgili işlemler titizlikle takip edilmiştir. Bu kapsamda hükümlünün 27 defa Kurum sağlık biriminde, 14 defa Patnos Devlet Hastanesi, 8 defa Van Yüzüncü Yıl Üniversite Hastanesi ve Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilerek, tedavileri yaptırılmıştır.

“CEZA İNFAZ KURUMUNDA BULUNMASINDA SAKINCA YOK”

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 16. Maddesi kapsamında hükümlünün tedavi süreci devam etmekteyken ceza tehiri işlemleri başlatılmıştır. Adli Tıp Kurumu Başkanlığının 10/06/2019 tarihli, Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin 06/08/2020 tarihli raporlarında hükümlünün ceza infaz kurumunda kalmasında bir sakınca bulunmadığı ve ceza tehirine gerek olmadığı belirtilmiştir.

Son olarak 23/09/2020 tarihinde rahatsızlanması üzerine Patnos Devlet Hastanesine sevk edilen hükümlü, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir. Patnos Devlet Hastanesince düzenlenen ölüm belgesinde kalp krizi şüphesi ile doğal ölümünün gerçekleştiği ifade edilmiştir. Adli ve idari soruşturmalar kapsamında alınan otopsi raporunda, ölümün kalp damar hastalığı plevral efüzyon ve kronik pyelonefritten kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Ali Boçnak’ın Kürtçe mevlit okuduğu için hüküm giydiği ve ceza infaz kurumunda tedavilerinin yapılmadığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

NE OLMUŞTU?

Kars'ta 2009 yılında yapılan operasyonda gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve 2012’de 7 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan 76 yaşındaki hasta tutuklu Ali Boçnak, 23 Eylül 2020’de yaşamını yitirmişti.

Boçnak hakkında 7 yıl 8 ay hapis cezası verilmiş ve ceza 2013 yılında Yargıtay tarafından onanmıştı.

2017 yılından bu yana Ağrı Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutulan Boçnak, İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) hasta tutuklular listesinde de yer alıyordu. Boçnak'ın böbrek yetmezliğinin yanı sıra birçok hastalığı bulunuyordu.

Geçen günlerde sosyal medyada Ali Boçnak’ın Kürtçe mevlit okuduğu için hapse girdiği iddiaları gündeme gelmişti.