birgün

22° AÇIK

DÜNYA 18.06.2020 11:07

Pekin'de ikinci dalga endişesi: Yeni vakaların kaynağı ne, hangi önlemler alındı?

Çin'in başkenti Pekin'de vakasız geçen 55 günün ardından koronavirüs vakalarının yeniden artması ikinci dalga endişelerini artırdı.İlk hastanın virüsü nereden kaptığını araştıran yetkililer, ithal somon balıklarının doğrandığı bir tezgahta tespit etti. Vu Zunyou ise virüsün Avrupa ile Amerika kıtasındaki ülkelerden dışından gelmiş olabileceğini söyledi

Pekin'de ikinci dalga endişesi: Yeni vakaların kaynağı ne, hangi önlemler alındı?

Çin’in başkenti Pekin’de, bir toptan tarım ürünleri pazarında çıkan ve son günlerde hızla yükselen yeni tip koronavirüs (Covid-19) vaka sayısı kentte çok yoğun önlemler alınmasıyla sonuçlanırken halkta ise "ikinci dalga" endişelerini artırdı.

Kentte yaklaşık 2 ay boyunca hiç vaka görülmemesinin ardından 11 Haziran’da ilk yurt içi kaynaklı vakanın saptanması ve bunun kentin en büyük toptancı gıda pazarıyla bağlantılı olması, yerel hükümetin sıkı tedbirler almasıyla sonuçlandı.

Kentte tüm okullar kapatıldı ve uzaktan eğitime geçildi. Havalimanlarında yüzlerce uçuş iptal edildi. Pazara yakın birçok yerleşkede, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı.

İLK VAKA VİRÜSÜ NEREDEN KAPTI?

Covid-19 vakalarının tekrar artmasından önce son yurt içi kaynaklı vakanın 19 Nisan’da görüldüğü kentte, vakasız 55 günün ardından kentte 10 Haziran’da bir kişi, yüksek ateş ve üşüme şikayetiyle doktora gitti.

Hasta, yapılan test sonucu Covid-19 taşıdığı anlaşılınca tedavi altına alındı.

Hastanın virüsü nereden kaptığını araştıran yetkililer, Covid-19'u Pekin’in Fıngtay semtinde yaklaşık 112 hektar üzerine kurulu ve 2 binden fazla satıcının bulunduğu, Pekin Şinfadi Tarım Ürünleri Merkezi Toptan Satış Pazarı'ndaki ithal somon balıklarının doğrandığı bir tezgahta tespit etti.

Pekin'de 1988'de kurulan ve yıllık işlem hacmi 20 milyar dolara yakın seyreden pazarı, günde 10 bin civarında müşteri ziyaret ediyor.

pekin-de-ikinci-dalga-endisesi-vakalar-neden-artti-hangi-onlemler-alindi-745691-1.

"VİRÜSÜN KAYNAĞI PEKİN DEĞİL"

Pekin'de pazar kaynaklı vakalar hızla artınca virüsün kaynağının neresi olduğu konusu ülkede en çok tartışılan gündem maddelerinden biri oldu.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Baş Epidemiyoloğu Vu Zunyou, yerel basına yaptığı açkılamada, yapılan araştırmalardan elde edilen ilk bulgulara göre kaynağın Pekin olmadığını bildirdi.

Vu, laboratuvarda yapılan testlerin virüsün genetik yapısının Pekin’de 2 ay önce rastlanan virüsle benzerlik taşımadığını, Avrupa ile Amerika kıtasındaki ülkelerden gelmiş olabileceği sonucunu ortaya koyduğunu ifade etti.

İlk vakanın ardından geçen birkaç günde "virüsün kesin kaynağını söylemenin zor olduğunu" vurgulayan Vu, kaynak konusunda, pazarda çalışan işçiler, müşteriler, hatta somonun taşındığı soğuk hava deposu gibi birçok ihtimalin bulunduğunu aktardı.

SOMON BALIĞI, RAFLARDAN KALDIRILDI

Somon balığı tezgahında çıkan virüs, Çin'in yurt dışından somon ithalatını durdururken, somon balığı ve ürünleri kentteki et ürünleri satan birçok dükkan ve restoranın raflarından kaldırıldı.

Yıllık yaklaşık 80 bin ton somon ithal eden Çin’in bu alandaki en büyük tedarikçilerini Avustralya, Şili, Norveç ve Kanada oluşturuyor.

HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

Şinfadi pazarındaki bir somon balığı işleme tezgahından çıkan ve son günlerde kentte hızla artan vakalar, yerel hükümetin salgınla mücadelede alarm seviyesini 3'ten 2’ye çıkarmasına neden oldu.

Kentteki tüm ilk ve orta okullar ile yüksek öğretim kurumları kapatılırken, bu okulların öğretmen ve öğrencilerine "uzaktan eğitim sistemine geçmeleri" tavsiye edildi.

Başkent Pekin Uluslararası Havalimanı ve Pekin Daşing Uluslararası Havalimanı’nın eyaletler arası seferleri durduruldu. Bu kapsamda 1200’den fazla sefer iptal oldu.

pekin-de-ikinci-dalga-endisesi-vakalar-neden-artti-hangi-onlemler-alindi-745690-1.

Vakaların büyük bir kısmının saptandığı Şinfadi toptancı gıda pazarı çevresi ve yakınlarında "yüksek risk bölgesinde yaşayanların" Pekin'den ayrılmaları yasaklandı.

Otobüs, tren ve metrolara yolcu taşıma sınırlaması ve maske takma kuralı getirilerek, taksilerin yolcularını şehir dışına çıkarmaları yasaklandı.

Müze, kütüphane, sanat galerileri ve parkların ziyaretçi trafiği da normal kapasitenin yüzde 30'u geçmemesi gerektiği bildirildi.

Pekin’den ayrılmak durumunda kalanların son 7 günde yaptırdığı Kovid-19 testinin sonucunun, negatif olması gerektiği belirtildi.

YENİ VAKALARIN SEYRİ

Şinfadi pazarının kapatılmasıyla sonuçlanan ve halkta ikinci salgın dalgası endişesini artıran "somon balığı vakası"yla Pekin'de 11 Haziran’da 1, 12 Haziran’da 6, 13 Haziran’da 36, 14 Haziran’da 36, 15 Haziran’da 27, 16 Haziran’da 25, 17 Haziran'da ise 31 vaka görüldü.

Pekin Sağlık Komisyonu, marketin yakınlarında bulunan kent sakinlerinden 356 bin kişiye nükleik asit testi yaptı.

Vuhan'daki deniz ürünleri pazarından sonra Pekin'de bir gıda pazarında ortaya çıkan Covid-19, kentte halkın tekrar evlerine kapanmasına neden oldu.

Çin'de bugüne kadar 83 bin 293 vaka görülürken, 4 bin 634 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız