birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

KÜLTÜR SANAT 28.04.2017 11:16

Penguen'in kapanmasına ilişkin Uykusuz'dan açıklama

Penguen'in kapanmasına ilişkin Uykusuz'dan açıklama

Haftalık mizah dergisi Penguen'in mali güçlükler ve artan baskılar gerekçesiyle dergiyi kapatacağını açıklaması sonrası Uykusuz'dan açıklama geldi.

Uykusuz yazarı Ersin Karabulut, bu haftaki derginin sayısında bir yazı kaleme aldı. Karabulut yazısından satırbaşları şu şekilde:

"Normalde ben bu tür konuların dillendirilmesini pek doğru bulmazdım. Yıllardır zor durumdayız yani biz ama ucu ucuna idare ediyorduk. Şimdi hepten zorlaştı. Sanmayın penguen gider de uykusuz kalır. Gırgır'ı zaten (bence bahaneyle) kapattılar. Hortlak'a da maalesef devam edemedik kapattık.

Dergi almak bir zevk meselesidir. Bir dünya görüşü meselesidir çoğu zaman. Hayatımızda, özellikle bizim gibi kafası karışık ülkelerde, korumamız gereken şeyler var. Eğer çok geç olamadan korumamız gerektiğini anlamaz ve varlığını sürdürmesine katkı sağlamazsak, bu şeyler "yhaaa inanmıyorum yaaaa, güzel olan herşey neden tek tek gidiyo yhaaa" şeklinde bi tvite dönüşür, size iki ritivit getirdikten sonra da uzayda sonsuzluğa karışır.

'BİZİM ÇOK ESKİ BİR GELENEĞİMİZ'
Şunu da söylemek isterim, suçlanacak kimse yok burada. Bunlar toplumsal durumların neticesi. Sadece internet vesaire değil yani. Hem belki bir gün birileri çok inanılmaz dergiler yapar, çok satılır ve onun gibi bi sürü dergiler çıkar. Keşke olsa. Bunu içtenlikle yürekten istiyorum. Sadece şu an elimizde hala bazı küçük güzel şeyler var. Mizah dergileri de onlardan biri. Bizim çok eski bir geleneğimiz. En beğenmediğinize bile imkan bulduğunuz ölçüde destek olun ki, daha iyi olma şansını yakalasınlar. Başka türlü yaşayamazlar ve ölürken bizden de parçalar götürürler.

Yine de instagramdaki milyon takipçili karikatür sayfalarının adminine "paylaşım için teşekkürler :)" , "emeğe saygı" filan yazmakta son derece serbestsiniz tabii, ama orada emek harcayan kişinin, derginin içeriğinin fotoğrafını çekip hesabına yükleyen kişi değil de, espriyi bulmak için dirsek çürüten, oturup çizen, çinileyen, renklendiren, balonlarını yazan, matbaada makineleri yağlayan, dergi balyalarını taşıyan insanlar olduğunu da hatırlamanızı isterim.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız