birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 29.05.2020 08:16

‘Performans sistemi sağlığa zararlıdır’

‘Performans sistemi sağlığa zararlıdır’

İstanbul Tabip Odası (İTO), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), İstanbul Diş Hekimleri Odası, Dev Sağlık-İş, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği bir araya gelerek ücret adaletsizliğini protesto etti.

İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, pandemi sürecinde hayatını kaybeden sağlık emekçilerini anarak başladığı sözlerine şöyle devam etti:

"Herkes risk altında çalıştı. Dağıtım son derece adaletsiz olduğunu söyleyebiliriz. Adaletli bir dağıtım olmadı. Bu adaletsizliğin bir an önce giderilmesini ve adaletli olarak dağıtılmasını istiyoruz. Yeni döneme döndüğümüzde ise hastanelerde döner sermaye ve performans sisteminin kaldırılmasını talep ediyoruz."

Sağlıkçılar taleplerini ise şöyle sıraladı:

►Temel ücretin en düşüğü yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde yükseltilmeli

►Üç ay tavandan yapılacağı duyurulan ek ödemeler tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ve meslek grupları ve istihdam biçimleri arasında adaletsizliğe neden olmayacak şekilde ödenmeli.

►Salgın döneminden kaynaklı olarak artı 1 yıl yıpranma payı hakkımız verilmeli

►Covid-19 enfeksiyonu geçiren sağlık emekçisinin zararının tanzimi için ‘mesleki risklere bağlı ortaya çıkan hastalık’ olarak kabul edilip, iş kazası/meslek hastalığı olduğuna dair düzenlemeler derhal yapılmalı

►Haksız ve hukuksuz görevlendirmeler ve sürgünler derhal durdurulmalıdır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız