İktidar koalisyonu içerisindeki çatışmada yeni cepheler açılıyor. Bu kez de Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “örgüt” olarak tanımladığı SETA için sert ifadeler kullandı. SETA, Erdoğan’ın Saray’daki ve medya ayağındaki en yakın ekibini oluşturuyor.

Perinçek, Erdoğan’ın ekibini hedefine koydu: 'SETA örgütü'

HABER MERKEZİ

İktidar koalisyonunun bileşenlerinden olan Vatan Partisi’nin Genel Başkanı Doğu Perinçek, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en yakın ekibinin oluşumu olan SETA’yı hedef aldı. SETA’dan ‘örgüt’ olarak bahseden Perinçek, “Açık söylüyorum, SETA'yı beslemek, İsrail'i ve ABD'yi beslemektir” dedi.

Perinçek Ulusal Kanal ekranlarında yayınlanan Çıkış Yolu programında SETA’nın faaliyetleri hakkında açıklama yaptı. Perinçek SETA’ya yapılan bütün yardımların kesilmesini ve hükümetin SETA ile ilgisinin olmadığını açıklamasını talep etti.

Perinçek şu ifadeleri kullandı:

‘SETA'YI BESLEMEK, İSRAİL'İ VE ABD'Yİ BESLEMEKTİR’

Türk hükümeti, Sayın Cumhurbaşkanımızın başında bulunduğu hükümetimiz bu konuda çok ciddi bir hata içinde. Bir yandan Amerikan emperyalizmine, İsrail siyonizmine tavır alıyoruz, eli kanlı diyoruz Biden'e, yine Sayın Devlet Bahçeli çok esaslı açıklamalar yaptı hem NATO'dan çıkmayı tartışalım hem de Kürecik ve İncirlik Üssü'nün Türkiye'nin kontrolüne geçmesine yönelik açıklamalarda bulundu. Bunlar çok güzel tavırlar ama bunları yapıp bir yandan da açıkça ABD'nin ve İsrail'in yanında konumlanan SETA gibi örgütleri beslemek… SETA tabi kalkıp da ben ABD ve İsrail'i destekliyorum demiyor. Nasıl yapıyor desteğini, Beşar Esad'a vurarak, Suriye'ye vurarak, Türkiye ile Suriye'nin arasını açarak. Bakın biz ne diyoruz, 'Filistin'e destek Suriye ile iş birliğiyle başlar' diyoruz. O da bunu bildiği için İsrail'e desteği, Türkiye-Suriye ilişkilerini sabote ederek, baltalayarak, dinamitleyerek yapıyor. O da bir İsrail'e destek, o da bir Amerikan emperyalizmine destek.

(…) Onlara maaş vermek, bunların içinde bulunduğu SETA örgütünü beslemek, İsrail'i beslemek ve ABD'yi beslemektir. Açık söylüyorum, SETA'yı beslemek, İsrail'i ve ABD'yi beslemektir.”

‘SETA’NIN SİCİLİNİ BÜTÜN AYRINTILARIYLA ORTAYA KOYACAĞIZ’

SETA'nın sicilini ayrıntılarıyla ortaya koyacaklarının söyleyen Perinçek, SETA'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın etrafını kuşatmaya çalıştığını savundu ve SETA ile birlikte İsrail siyonizmine ve ABD emperyalizmine karşı mücadele edilemeyeceğini söyledi.

Perinçek, “SETA çok açık, sicili ortada ve bunu bütün ayrıntılarıyla ortaya koyacağız. SETA, ABD ve İsrail'in çıkarlarını savunan bir sözüm ona strateji kurmuş ve aynı zamanda Türkiye hükümetinden kaynak sağlıyor, bunlar aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın etrafını da kuşatmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘TÜRK HÜKÜMETİ TARAFINDAN DESTEKLENEMEZ’

Perinçek şöyle devam etti:

“O SETA, Türk hükümeti tarafından desteklenemez. SETA'yı destekleyen hükümetimiz, İsrail ve ABD emperyalizmine karşı tutarlı, kararlı bir mücadele yürütemez.

Buradan tekrar Sayın Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize, talebimizi ifade ediyoruz. SETA'ya olan bütün yardımlar, mali kaynaklar kesilmelidir ve hükümet SETA ile hiçbir ilişkisinin olmadığını Türkiye kamuoyuna ilan etmelidir.

Çünkü bunlar hükümet adına çalışıyoruz diyorlar. Sağda solda hep hükümetin temsilcisi gibi konuşuyorlar. Hatta bunlar hükümete yön veriyoruz diyorlar ama onlara yön veren de ABD ve İsrail.”

ERDOĞAN’IN EN YAKINI SETA

Perinçek her ne kadar SETA’yı Erdoğan’ın çevrisini kuşatmış bir örgüt gibi tanımlasa da SETA aslında Erdoğan’ın ekibini oluşturan en temel topluluk. Aynı zamanda SETA, Pelikan olarak tanımlanan grupla da doğrudan kesişiyor.

SETA’nın kurucu başkanlığını yapan İbrahim Kalın bugün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, İstanbul Koordinatörlüğü’nü yapan Fahrettin Altun bugün Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı, SETA’Nın mevcut Genel Koordinatörü Burhanettin Duran ise bugün hala Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

SETA’cılar, TRT 1’de de her hafta ‘Enine Boyuna’ adlı bir program yapıyor. Programın konukları arasında Burhanettin Duran’ın yanı sıra SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş ve SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Hasan Basri Yalçın yer alıyor.

SETA’nın doğrudan Berat Albayrak ve Sabah’ın sahibi olan Turkuvaz grubunu yöneten Serhat Albayrak yönetildiği biliniyor.

SETA aynı zamanda, Albayrakların Sabah gazetesi merkezli medya ayağı Pelikan grubu ile de yakın ilişki içerisinde.