birgün

19° AÇIK

DÜNYA 10.06.2021 14:32

Peru seçimlerinden ilk sonuçlar açıklandı: Sosyalist aday Castillo önde

Peru Ulusal Seçim Komisyonu Ofisi (ONPE), devlet başkanlığı ön seçim sonuçlarını açıkladı. Sosyalist aday Pedro Castillo yüzde 50,204 oy ile yüzde 49.796 oy alan rakibi Fujimori'nin önüne geçerken, Halk Gücü Partisi’nin sağcı adayı Keiko Fujimori'nın destekçileri sosyal medyada Peru ordusuna darbe çağrısı yaptı.

Peru seçimlerinden ilk sonuçlar açıklandı: Sosyalist aday Castillo önde


Peru’da devlet başkanlığı seçimlerinin ilk turunda en yüksek oyu almasının ardından 2’inci tura kalan sağcı 46 yaşındaki Keiko Fujimori ile 51 yaşındaki solcu Pedro Castillo’nun arasındaki seçim yarışı sona eriyor.

Peru Ulusal Seçim Komisyonu Ofisi (ONPE) tarafından yapılan açıklamada, 4 gündür devam eden sayım işlemlerinde oyların yüzde 99,129'unun sayıldığı ve ilk belirlemelere göre Sosyalist aday Castillo'nun yüzde 50,204 oy alarak, yüzde 49. 796 oy alan rakibi Fujimori'nin önüne geçtiği belirtildi. ONPE, oyların 8 milyon 791 bin 778'ini Castillo'nun, 8 milyon 720 bin 337'sini ise Fujimori'nin aldığını ifade etti. Toplamda 25 milyon 65 bin 380 seçmenin yüzde 74,65’inin yani 18 milyon 713 bin 454’ünün sandık başına gittiğini bildiren ONPE, oyların 17 milyon 512 bin 115’inin geçerli, 1 milyon 80 bin 559'unun geçersiz sayıldığını ve 120 bin 780 adet boş oy çıktığını kaydetti.

SAĞCI ADAY DARBE ÇAĞRISI YAPTI

Oy sayımında geriye düştüğü andan itibaren Fujimori’nin destekçileri tarafından sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, Castillo taraftarlarına militan yakıştırması yapıldı. Paylaşımlarda, "Bir grup teröristin demokrasiyi çalmasına izin vermeyeceğiz" ifadeleri kullanılarak, Peru ordusuna "düzen getirme" çağrısı yapıldı.

Seçim sonuçlarına ordunun müdahale etmesi yönünde bazı kesimlerden sosyal medya üzerinden gelen çağrılara ilişkin Peru Savunma Bakanlığı (MINDEF) tarafından yapılan açıklamada, "Silahlı Kuvvetlerin seçimle ilgili veya siyasi konulara müdahale etmesi çağrılarının yayılmasıyla ilgili Savunma Bakanlığı, şu açıklamayı yapmayı zorunlu bulmuştur: Siyasi anayasa, Silahlı Kuvvetlerin temel amacının bağımsızlığı ve egemenliği garanti altına almak olduğunu belirler. Ülkenin toprak bütünlüğü müzakere konusu değildir. Anayasal güce tabidir. Bu nedenle bu durumu ihlal etmeye yönelik herhangi bir çağrı demokrasi için uygun değildir" ifadelerine yer verildi.

SEÇİM KURULUNDAN DARBE ÇAĞRILARINA TEPKİ

peru-secimlerinden-ilk-sonuclar-aciklandi-sosyalist-aday-castillo-onde-886178-1.

Peru Ulusal Seçim Jürisi (JNE) Başkanı Jorge Salas da yaptığı açıklamada, bazı kesimlerden gelen Pedro Castillo’nun devlet başkanlığının tanınmaması ve Peru ordusuna darbe yapmasına ilişkin çağrılara tepki gösterdi. Salas, "Halkımızdan demokrasiyi onaylamayı amaç edinmeyen ve umutsuzlukla ele alınmış sahte haberlere itibar göstermemelerini rica ediyorum. Darbe, yani ayaklanma, ordunun ve Silahlı Kuvvetlerin müdahale etmesini talep etmek kışkırtıcı bir eylemdir" dedi.

Solcu aday Castillo’yu destekleyen Özgür Peru Partisi tarafından yapılan açıklamada, parti destekçilerine sükunet çağrısı yapılarak, Halk Gücü'nün başkan adayı Fujimori ve yandaşlarının ülkede kaos çıkarmaya çalıştıkları iddia edildi. Fujimori’yi kaosa neden olmakla suçlayan parti, "Destekçilerimizi ve dostlarımızı sabırlı ve sakin olmaya çağırıyoruz. Teyakkuzdayız. Kaosa ve şiddete neden olmak isteyen Fujimori’nin oyununa düşmemeliyiz. Halk zaten sandıkta konuştu. Buna saygı duyulacak" dedi.

Peru'yu kaos içinde görmek isteyenler tarafından kışkırtılmamaları konusunda destekçilerine çağrıda bulunan Castillo, "Sokaklarda direnmeye devam edenlere teşekkür ediyorum. Bu ülkeyi kaos içinde görmek isteyenlerin provokasyonlarına kanmayalım. Bu nedenle barış ve huzur çağrısı yapıyoruz. Tüm Perululara ait olan bu son savaşta kararlı ve mutlu devam edelim" ifadelerini kullandı.

Peru'da seçilen kongre üyelerinin en geç 27 Temmuz’da yemin ederek görevlerine başlaması ve Peru Anayasası'na göre devlet başkanı ve seçilmiş başkan yardımcılarının Peru'nun bağımsızlık günü olan 28 Temmuz tarihindeki ulusal bayram kutlamalarında hazır olması gerekiyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol