HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, grup başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Ahmet Türk'ün de yer aldığı HDP heyeti, Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Buldan, "Erdoğan gittiği takdirde toplum tekrar nefes almaya başlayabilir" sözleriyle Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararının devam ettiklerini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi
Abone Olgoogle-news
Pervin Buldan: Bu seçimi, faşizm ile demokrasi arasında bir referandum olarak görmeliyiz

HABER MERKEZİ

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Ahmet Türk ve Yeşil Sol Parti (YSP) milletvekilleri Diyarbakır’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Basın toplantısında konuşan Buldan ve Türk, Türkiye'nin "nefes alması" için 2. turda da sandığa gitme çağrısı yaptı. 

14 Mayıs'ta yapılan seçimlerin eşit şartlarda ve demokratik ortamda düzenlenmediğini hatırlatan Pervin Buldan, Diyarbakır halkına tekrar sandığa gitme çağrısı yaptı:

"1. turdaki irademizi ve kararlılığımızı tekrar gösterelim istiyorum. Erdoğan’ın bu seçimleri kazanması toplumun bir kez daha nefessiz kalmasına vesile olacak. Erdoğan gittiği takdirde toplum tekrar nefes almaya başlayabilir."

"FAŞİZM VE DEMOKRASİ ARASINDA BİR REFERANDUM"

Erdoğan'ın seçimleri kaybetmesi halinde demokratik adımların atılabileceği bir ortam yaratılabileceğini vurgulayan Buldan, "Erdoğan’ın tekrar kazanması ve çıkaracağı fermanların Türkiye tarihi açısından bir felaket olacağının altını çizmek istiyorum. Rejimi ve sistemi oyladığımızın farkında olmalıyız. Bu seçimi, faşizm ile demokrasi arasında bir referandum olarak görmeliyiz" diye konuştu.

TÜRK: SAKIN OYUNA GELMEYİN

Tecrübeli Kürt siyasetçi Ahmet Türk ise son günlerde milliyetçi söylem üzerinden ilerleyen tartışmaların Kürt halkını kaygılandırdığını ancak sandığa gitmenin büyük önem taşıdığını ifade etti:

"Bizim mücadelemiz şahıslarla ilgili değil. Son dönemde milliyetçilik üzerinden dönen tartışmalar halkımızda kaygı yarattı. Sakın oyuna gelmeyin, protesto etmeniz durumunda Erdoğan’ın değirmenine su taşımış olacaksınız. Ya faşizme destek vereceğiz ya da Türkiye’nin nefes alabileceği bir süreci yaşatacak bir adaya oy vermek durumundayız."