birgün

13° HAFİF YAĞMUR

Pervin Buldan'dan Erdoğan'a: İmralı’ya yüzerek gitmedik, tahsis ettiğiniz kosterlerle gittik

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Diyarbakır İl Örgütü’nün 3’üncü Olağanüstü Kongresi’nde konuştu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Buldan, çözüm sürene ilişkin, "İmralı’ya biz yüzerek gitmedik, tahsis ettiğiniz kosterlerle gittik" diye konuştu.

SİYASET 14.11.2021 16:54
Pervin Buldan'dan Erdoğan'a: İmralı’ya yüzerek gitmedik, tahsis ettiğiniz kosterlerle gittik
Abone Ol google-news

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Halkımız bu ülkede HDP’den başka bir çıkış yolu görmüyor. Bizim mücadelemiz, demokratik bir cumhuriyeti hep birlikte oluşturmak, kadınların özgürce yaşadığı, gençlerin kendi geleceğini belirlediği demokratik bir sistemi kurmak içindir" dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çözüm sürecine ilişkin ifadelerine de yanıt veren Buldan, şöyle devam etti: "İmralı’ya biz yüzerek gitmedik, tahsis ettiğiniz kosterlerle gittik. İmralı’nın kilidini biz açmadık, o anahtarı siz bize verdiniz."

Buldan, Diyarbakır'da partisinin 3. Olağanüstü İl Kongresi'ne katıldı. Burada konuşan Buldan, partililerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Burada yaptığı konuşmada, “Çözüm sürecini biz bitirmedik” diyen AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Buldan, şunları söyledi:

"Süreci biz bitirmedik’diyen Erdoğan’a sormak isterim. 2013 yılında Amed’de tarihi bir mektup okuduk. 2015 yılında Dolmabahçe’de bir masa kuruldu. Sonra çıktınız ne çözüm süreci ne Dolmabahçe masası diyerek süreci inkar ettiniz. 2015’ten bu yana Sayın Öcalan’a tecrit uyguladınız. Bu da yetmedi. Çözüm sürecini yargılamaya kalktınız. Çözüm sürecinde İmralı görüşmelerinde bizimle birlikte yol yürüyen Baluken’e onlarca yıl ceza verdiniz. Baluken bu ülkeye barış gelsin, demokrasi gelsin diye sizin bilginiz dahilinde İmralı ve Kandil’e gelen giden arkadaşımızdı. O yolu bize siz açtınız, İmralı’ya biz yüzerek gitmedik, tahsis ettiğiniz kosterlerle gittik. İmralı’nın kilidini biz açmadık, o anahtarı siz bize verdiniz. Ama şimdi bütün bunlar olmamış gibi bir süreci tamamıyla yargılamaya kalktığınız zaman o zaman Kürtlere düşmanlık yaptığınızı hatırlatırız. Evet Kürt düşmanısınız, demokrasi düşmanısınız, bu ülkeye barışın gelmesini istemiyorsunuz. Çünkü koltuklarınızı kaybetmenin kaygısını yaşıyorsunuz."

'EŞİT VE ÖZGÜR BİR GELECEK İSTİYORUZ'

Kongrede yeni seçilecek partililere başarı dileyen Buldan, eşit ve özgür bir gelecek getirmek istediklerini ifade etti.

Buldan, "Bizim mücadelemiz eşitçe yaşayabileceğimiz, onurlu bir barışla örülen ortak geleceği kurmak içindir. Bizim mücadelemiz, demokratik bir cumhuriyeti hep birlikte oluşturmak, kadınların özgürce yaşadığı, gençlerin kendi geleceğini belirlediği demokratik bir sistemi kurmak içindir" diye konuştu.

2023 seçimlerinde Diyarbakır'ın önemine değinen Buldan, şunları kaydetti:

"Barışın yolu nasıl Diyarbakır'dan geçiyorsa 2023'ün yolu da mutlaka Diyarbakır'dan geçecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye halklarıyla oluşturacağımız büyük barış ittifakıyla mutlaka başaracağız. Güçlü demokrasiyi, en geniş demokrasi ittifakıyla mutlaka kuracağız. Kadınların özgürlüğünü en büyük kadın ittifakıyla gerçekleştireceğiz. Sosyal adaleti, hakça ve eşitçe yaşamı en büyük emek ittifakıyla buluşturacağız."

Buldan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Halkımız bu ülkede HDP’den başka bir çıkış yolu görmüyor. Türkiye’yi kurtaracak olan HDP’dir, HDP’nin siyasetidir diyor. Biz bu kadar görkemli karşılanıyoruz. Bu nedenle AKP-MHP iktidarı, HDP’lilere saldırıyor. Bir tutuklama ve gözaltı furyası ile HDP’nin çalışmalarını sekteye uğratmaya çalışıyorlar. En fazla gözaltı ve tutuklamaları yaşayan kent olan Amed’de bu görkemli kongreyi gerçekleştiriyoruz. Onlara verilecek en büyük cevap bu salonun görkemli duruşudur.

'KARŞIMIZDA KUMPAS DAVALARI VAR'

Bununla da sınırlı kalmıyorlar. Karşımıza kumpas davaları ve Kumpas Kobani davasını çıkardılar. Şunu ifade etmek isterim ki bizler mahkeme salonlarını da demokrasi mücadelesi yürüttüğümüz alanlar haline getirdik. Onlara eyvallah demeyeceğimiz salonlar haline getirdik. onlar mahkeme salonlarında bizi yargılamıyor biz onları yargılıyoruz.

Cezaevinde tutulan siyasetçiler AKP ve MHP’yi yargılıyorlar. Karşımıza komplo davaları ile çıkmayı mertlik, insanlık zannediyorlar. Sandıklarda bizi yenemedikleri için komplo davaları ile karşımıza çıkmayı yol olarak önlerine koydular. Başarabileceklerini sanıyorlar. Asla bizi yenemeyecekler, asla partimizi kapatamayacaklar halkımız dimdik karşılarında durmaya devam edecekler."

AA-MA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol