HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan Adana'da konuştu. İktidarın Kürt sorununa yaklaşımını eleştiren Buldan, "Kürt sorununu çözemeyen kendisi çözülür. AKP de çözemedi, çözülecek ve gidecek" dedi.

Pervin Buldan: Kürt sorununu çözemeyen kendisi çözülür

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin (Yeşil Sol Parti) seçim çalışmaları kapsamında Adana milletvekili adaylarının yanı sıra partinin bileşenleriyle bir araya geldi. Konuşmasında Kürt sorununa büyük yer ayıran Buldan, "Kürt sorununu çözemeyen kendisi çözülür. AKP de çözemedi, çözülecek ve gidecek" dedi.

Buldan ve beraberindeki heyet, Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı Küçükkırım Mahallesi’nde halk buluşması düzenledi. 'Seçim havasının Çukurova'ya geldiğini' söyleyen Buldan, şöyle konuştu: 

"AKP-MHP ittifakı gidecek. 21 yıldır bu ülkeye zulümden, kötülükten başka, haksızlık ve hukuksuzluklardan başka hiçbir şey getirmediler. Kürtleri inkar ettiler, Kürtlerin iradesini gasp ettiler. Kürtlerin dilini yasakladılar. ‘Bilinmeyen dil’ olarak kayıtlara geçirdiler. Oysa Kürtler, kendi diliyle, kendi kimliğiyle, kültürüyle var olmayı isteyen ve bu ülkede büyük bir çoğunluğu oluşturan bir halk.”

"AKP ÇÖZÜLECEK VE GİDECEK"

Konuşmasında Kürt sorununa geniş yer ayıran Buldan, sözlerine şöyle devam etti:

"Kürtleri inkar etseniz de etmeseniz de Kürtler var, var olmaya devam edecek. Kendi dilleriyle, kimlikleriyle, kültürleriyle bu coğrafyada yaşamaya devam edecekler. Kürt sorununu yok sayıyorlar. Oysa biliyoruz ki bu ülkede en büyük sorun Kürt sorunudur. Kürt sorunu; Kürt halkının dilinin yasaklanmasıdır, cezaevlerinde binlerce siyasetçinin suçsuz yere yatmasıdır, Kürt halkının iradesinin gasp edilmesidir, Roboski'de 34 insanımızın katledilmesidir, bu ülkede her türlü zulmün, zorun, şiddetin Kürtlere reva görülmesidir. Kürt sorununu çözemeyen, kendisi çözülür. AKP de çözemedi, çözülecek ve gidecek."