birgün

22° AZ BULUTLU

GÜNCEL 23.09.2020 07:51

'Peşini bırakmayacağım' demişti: Müge Anlı, Aleyna Çakır konusuna ara verdi

Programında şüpheli şekilde ölen Aleyna Çakır olayını işleyen ve olayın peşini bırakmayacağım diyen Müge Anlı dünkü programında farklı konular işledi.

'Peşini bırakmayacağım' demişti: Müge Anlı, Aleyna Çakır konusuna ara verdi

Hafta içi her gün canlı yayın yapan Müge Anlı, bir süre önce haziran ayında evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Aleyna Çakır'ın konusunu işlemeye başladı. Olayın genişlemesi ve farklı konuların eklenmesiyle Çakır olayında baş şüpheli Ümit Can Uygun'un annesi Gülay Uygun'un ölmesinin ardından Anlı'nın "İnsanların acısını yaşamasına müsaade edelim" diyerek konuları bir süre işlememeye karar verdiği ileri sürüldü.

Aleyna Çakır'ın ölümünde şüpheli ise daha önce şiddet görüntüleri çıkan ve eski sevgilisi olduğu belirtilen Ümit Can Uygun oldu. Hakkındaki iddiaları reddeden Uygun, konu hakkında ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

ANNESİ İFADE VERMEDEN ÖNCE ÖLÜ BULUNDU

Geçen hafta ise canlı yayına bağlanan bazı kadınlar Ümit Can Uygun'un annesinin genç kızları fuhuşa zorladığını iddia etti. Bunun üzerine anne hakkında soruşturma başlatıldı. Bu hafta ifade vermesi gereken anne Gülay Uygun, cuma akşamı Ankara'da bir ormanda ölü bulundu.

Ümit Can Uygun'un annesi Gülay Uygun'un ölmeden önce "Ölümümden Müge Anlı sorumludur" yazılı bir not bıraktığı iddia edilince gözler Anlı'ya çevrildi. Pazartesi günü konu hakkında açıklama yapan Anlı, olayın peşini bırakmayacağını söyledi.

'KİM NE KADAR TEHDİT EDERSE ETSİN'

Anlı, "Kim ne kadar tehdit ederse etsin benim için önemli olan Aleyna'nın o gece intihar etmesi ya da öldürülmüş olması Adli Tıptan gelecek rapora bağlıdır. O ayrı bir konudur. Ama onlarca genç kızın şantaj ve tehditle, dayakla kötü yollara sürüklenmesi ve onların üzerinden para kazanılması doğru bir şey değildir ve bunların cezalandırılması gerekiyor. Ne söylerseniz söyleyin. Ben bunu söylemeye devam edeceğim. Başka Aleyna'lar ölsün istemiyorum. Bu bir yıldırma politikası, biliyorum. Keşke hanımefendi hayatta olsaydı. O kadar üzüldüm ki... Keşke hanımefendi bizi arayıp 'Yüzleşebilirim o kızlarla' deseydi. Ben hanımefendiyi bilmem. Konuyu devlete bıraktım, gerekli soruşturma açıldı" ifadelerini kullanmıştı.

***

ALEYNA ÇAKIR’IN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ

Ankara’da 3 Haziran 2020’de intihar ettiği öne sürülen Aleyna Çakır'ın erkek arkadaşı olduğu belirtilen Ümit Can Uygun tarafından şiddet uygulandığı ve yerde baygın yattığı görüntüler sosyal medyada paylaşılmıştı.

Aleyna'nın Ümitcan Uygun tarafından ölüm ile tehdit edildiği ancak Çakır’ın Uygun hakkında yaptığı şikayet üzerine kovuşturmaya yer yok kararı verildiği öğrenilmişti. Ümitcan Uygun polis tarafında gözaltına alınıp daha sonra ise serbest bırakılmıştı.

ÖLÜM İLE TEHDİT EDİLMİŞ

Ankara’da Aleyna Çakır ismiyle bilenen Sema Esen'in, ölümünden önce 17 Nisan’da evine zorla girdiği iddiasıyla erkek arkadaşı Ümit Uygun ve arkadaşı Enes Ö., hakkında şikayetçi olduğu öğrenilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ümit U. ve Enes Ö., hakkında ‘konut dokunulmazlığını ihlal etme’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemişti. Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açmıştı. İddianamede, şüpheli Ümit U.’nun 17 Nisan’da gözaltına alındığı 1 gün sonra serbest bırakıldığı belirtilmişti.

“KOVUŞTURMAYA YER YOK” KARARI VERİLMİŞ

İddianamede, Esen ile şüphelilerden Ümit Uygun’un sevgili oldukları, suç tarihinden üç gün önce ayrıldıkları belirtilmişti. Şüphelilerin Esen’in evine geldiklerinin belirtildiği iddianamede “Enes’in konuşmak istediğini söylemesi üzerine mağdurun kapıyı hafif aralaması ile birlikte şüphelilerin kapıyı iterek zorla içeri girdikleri, Ümit’in eve girdikten sonra Seni öldüreceğim’ diyerek tehditte bulunduğu” belirtildi. Şüpheli Ümit U., hakkında hakaret ve basit yaralama suçlarından ise kovuşturmaya yer olmadığına da karar verilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol