Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı’ya uygulanan haksız tahrik indirimi ile suç delillerini gizleyerek yok ettikleri gerekçesiyle suçlanan ve tutuksuz yargılanan kardeşi Mertcan Avcı'nın beraat kararı, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca istinafa taşındı.

Pınar Gültekin davası istinafa taşındı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'nın 'canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme' suçundan yargılandığı davada aldığı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının haksız tahrik indirimi uygulanarak 23 yıla düşürülmesi ve kardeşi Mertcan Avcı'nın beraat kararlarının İstinaf Mahkemesi'ne taşındığını açıkladı.

Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Pınar Gültekin davasına ilişkin tepki çeken bir karara imza atmış, katil Cemal Metin Avcı'ya ‘haksız tahrik’ indirimi uygulanarak 23 yıl hapis cezasına mahkum etmişti. Mahkeme, tutuksuz yargılanan kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatine karar vermişti. Tepki çeken kararın ardından Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gültekin ailesi, karara itiraz etmişti.

PINAR GÜLTEKİN CİNAYETİ

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin, 16 Temmuz 2020'de Akyaka Mahallesi'nde yalnız yaşadığı evinden ayrılmış, aynı gün ablasıyla telefonla görüştükten sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin'i tanıyan kişilerin listesi çıkarılmış ve bölgedeki güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu.

Şüphe üzerine gözaltına alınan Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de deliller ortaya konunca bir süre arkadaşlık yapıp ayrıldığı Gültekin'i bağ evinde öldürdüğünü, cansız bedenini yaktıktan sonra varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.