birgün

14° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 20.10.2020 14:18

Piyanist Emre Yavuz’un ilk albümü ‘Rachmaninoff’ çıktı

Dünyada piyano alanında önemli çalışmaları yapan sanatçıları destekleyen Bösendorfer sanatçısı Piyanist Emre Yavuz’un ilk albümü ‘Rachmaninoff’ dinleyiciyle buluştu.

Piyanist Emre Yavuz’un ilk albümü ‘Rachmaninoff’ çıktı

Avrupa’da kariyer yapan piyanist Emre Yavuz ilk albümü ‘Rachmaninoff’u TYXart etiketi ile yayınlandı.

Emre Yavuz’un uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu albüm 20. yüzyıla damgasını vuran Rahmaninov’a bir saygı niteliği taşıyor. Ünlü Rus piyanist ve besteci Rahmaninov, Yavuz’un kariyerinde önemli bir yere sahip.

Emre Yavuz, gerçekleştirdiği ‘Beethoven Turnesi’ ile ‘Uluslararası Rahmaninov Turnesi’ ve aldığı ödüllerle geçtiğimiz yıllarda adından övgü ile söz ettirmişti. Bösendorfer Sanatçısı piyanist Yavuz; 15. Viyana Uluslararası Piyano Yarışması birinciliği ve Schubert Özel Ödülü’nün, 13. Uluslararası Schubert Piyano Yarışması üçüncülüğü ve Kissingen Piyano Olimpiyatları birinciliğinin de sahibi.

Yurt dışında da sanat ve medya kuruluşları tarafından desteklenen Yavuz, ülkemizde de verdiği konserlerle ve ‘Sanatta Üstün Yetenekli Çocuklar Yasası’ndan yararlanan son ‘Harika Çocuk’ olarak da tanınıyor.

ALBÜM, 2019’DA KAYDEDİLDİ

Emre Yavuz, Rus besteci Sergey Rahmaninov’un eserlerini seslendirdiği; yurt içi ve dışında düzenlenen resital, oda müziği ve orkestralı konserleri kapsayan Uluslararası Rahmaninov Turnesi’ne bestecinin doğum yıldönümü olan 1 Nisan 2018’de bir resitalle başlamıştı. Türkiye ve Avrupa’da çok sayıda şehirde verdiği konserlerde çaldığı eserlerin yorumlandığı albümde Rahmaninov’un 2. Piyano Sonatı (Op. 36) ve 10 Prelüd (Op.23) eserleri yer alıyor.

Albüm, 2019 Aralık ayında Bösendorfer’in Viyana’daki piyano fabrikasında kaydedildi. Kayıtta Bösendorfer’in yeni ‘Vienna Concert’ modeli kullanıldı.

Albümün kitapçığında hazırlık sürecini ve eserler hakkında bilgileri de görmek mümkün.

Türkiye ve Avrupa’da sanatçının konserlerinde satışa sunulan ‘Rahmaninoff’ ayrıca online müzik platformlarından da dinlenebilecek. CD şu anda buradan satın alınabiliyor.